Na zlínskou univerzitu se vrací studenti závěrečných ročníků

Foto: Archiv UTB

ZLÍN – Po uvolnění opatření souvisejících s pandemií koronaviru se na zlínskou univerzitu mohli od pondělí vrátit studenti závěrečných ročníků. I pro ně ovšem platí přísné hygienické podmínky. Kromě opatření, které vydávají jednotlivé fakulty, musí doložit čestné prohlášení, že nemají příznaky virového onemocnění.

Jednou z 1150 studentů je i Adriana Šatková. Ta dokončuje pátý ročník Ateliéru designu oděvu a od září se pilně věnuje závěrečné práci, módní kolekci volnočasového oblečení.  „Už jsem se nemohla dočkat. Doma mám sice svůj šicí stroj, ale na něm zdaleka neudělám všechno. Tady v ateliéru máme speciální stroje a zařízení, které k dokončení svých prací nutně potřebujeme. Bez nich to prostě nejde,“ vysvětluje Adriana Šatková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Souhlasí s ní i vedoucí její diplomové práce Kristýna Petříčková, která je zároveň vedoucí Ateliéru designu oděvu. Součástí je totiž praktická část, a to bez konzultací nejde. „Potřebujeme materiál vidět, osahat si ho, zda je vhodný, či ne. Jsem moc ráda, že teď se už mohu se studenty po tak dlouhé době vidět a práce konzultovat,“ líčí Kristýna Petříčková.

Adriana je ze Slovenska, zázemí má ale ve Zlíně a po uzavření hranic se tu rozhodla zůstat. Během krize se věnovala pomoci potřebným. Spolu s dalšími dobrovolníky šila v ateliéru roušky.

Její závěrečná práce obsahuje 12 modelů. Každý kus jí projde rukama několikrát denně a je také pod pečlivým dohledem vedoucí práce. „Chci, aby oblečení bylo volné, pohodlné, založené na příjemných materiálech. Některé látky a materiály jsou až z Paříže a jsou opravdu velmi komfortní. Mým přáním ale zároveň je, aby kolekce byla okem přitažlivá třeba i na módní přehlídce,“ dodává studentka.

Už teď Adriana spolupracuje se slovenskou módní firmou a její sen módní návrhářky se pomalu naplňuje. Pokud úspěšně absolvuje závěrečnou zkoušku na přelomu srpna a září, má přislíbeno, že může do firmy nastoupit. „A to je vlastně ten ideální stav, kdy absolvent najde uplatnění už při vlastní tvorbě závěrečné práce,“ říká s radostí Kristýna Petříčková.