Brno žádá o dotaci na rekonstrukci Arnoldovy vily, práce by mohly začít letos na podzim

Zdroj: Martin Strachoň

BRNO – Rada města Brna schválila podání žádosti o grant na projekt záchrany Arnoldovy vily, která bude sloužit jak pro laickou, tak pro odbornou veřejnost se zájmem o architekturu 19. – 21. století.

Vila je od roku 2010 kulturní památkou, v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních památek. Nyní je objekt v dezolátním stavu. Již byla vypracována projektová studie, Muzeum města Brna nyní žádá o dotaci. Pokud vše proběhne podle plánu, stavět by se mohlo začít letos na podzim. Konec prací je stanoven na rok 2024. Ve vile se počítá s multifunkční halou, která bude sloužit kulturní a společenské aktivity, se stálou expozicí o historii Arnoldovy vily a o osobnosti Josefa Arnolda. Přemístí se zde také Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat a infocentrum Brněnského architektonického manuálu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Součástí bude také kavárna a otevřená zahrada. „Celoroční provoz kavárny bude mít na celkovou ekonomiku pozitivní dopad. Objekt Arnoldovy vily se tak stane živým místem a mimo jiné vytvoří přirozený pěší průchod z Lužánek do Černých Polí. V letních měsících lze využít terasovitou zahradu, kde bude možné trávit volný čas, případně pořádat venkovní koncerty a další speciální programy. V zimě se provoz soustředí do interiéru. Součástí budovy i zahrady budou prostory pro pořádání workshopů a sympozií, společné kreativní dílny a co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a produkci workshopů,” nastínil Petr Hladík.

Rekonstrukce počítá se zachováním autentických prvků při obnově exteriéru a změně interiéru. Předpokládané náklady činí 117 milionů, dotace by měla být 38 milionů, z rozpočtu města Brna půjde 78 milionů.