KORONAVIRUS: Jednání o prodloužení nouzového stavu se „vleče“, plán uvolňování restrikcí se uspíší o 2 týdny

Zdroj: online vysílání

Česko – Termín, do kdy bude v Česku platit nouzový stav, je předmětem politických dohad. Jednání vlády na toto téma dnes přerušilo rozhodnutí pražského městského soudu, které čtveřici přijatých opatření týkajících se omezení obchodu a volného pohybu anulovalo. Zatímco tedy poslanci budou o nouzovém stavu dále diskutovat počínaje dnešní 20. hodinou, ministr průmyslu a obchodu oznámil, že uvolňování restriktivních opatření se urychlí.

„Dnes jsme projednali další uvolňování restrikcí a naplňujme, co jsme uvedli minulý týden. Jízdní řád, který jsme představili, jsme podmínili tím, že budeme postupovat podle vývoje situace, a uvedli, že můžeme uvolňování zrychlit, nebo zpomalit. Stejně tak jsme uvedli, že je pro nás klíčové období Velikonoc. To jsem již vyhodnotili a výsledky dopadly velmi dobře, reprodukční faktor R se blíží k číslu 0,8,“ shrnul ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček vše, co vedlo k novému rozhodnutí uvolnit restrikce dříve.

Podle vyjádření Havlíčka by se tedy uvolňování mělo urychlit o 14 dní. Již od pondělí 27. dubna tak budou moci otevřít všechny obchody nepřesahující 2 500 metrů čtverečních (mimo obchodní centra). Stejně tak se mohou návštěvníkům otevřít všechny venkovní prostory ZOO či botanických zahrad, na své si přijdou také sportovci – otevřena by totiž měla být i fitness centra a posilovny. Zároveň lze zpřístupnit také knihovny.

O dva týdny později, tedy 11. května, budou moci otevřít služby jako kadeřnictví, manikúra, pedikúra či kosmetika. Při naplnění hygienických pravidel a v případě, že epidemiologická situace bude příznivá, bude povolen také provoz obchodních center. Stejně tak budou moci venkovní prostory otevřít i hrady a zámky. Celý harmonogram uvolnění, který byl původně rozvržen do pěti fází, kdy poslední z nich byla plánována na 8. června, by měl skončit již 25. května. Tehdy budou moci otevřít veškeré interiéry hradů, zámků, restaurací. Dle slov Karla Havlíčka si ale vláda vyhrazuje právo mnohá pravidla ještě změnit – živě se diskutuje např. o požadavku na maximálně 50 účastníků na kulturních akcích. „Počet osob nově nespecifikujeme, jednáme se všemi aktéry, je možné, že toto číslo bude zvýšeno,“ uvedl Havlíček.

„Není možné propásnout jeden jediný den s ohledem na uvolňování, nemůžeme dopustit, že v masivní míře začnou firmy bankrotovat,“ uzavřel ministr průmyslu a obchodu s tím, že Česko začalo s uvolňováním jako jedna z prvních zemí společně s Rakouskem a Dánskem. Ačkoliv původní plánované uvolňování bylo opatrnější, nyní se Česko již začíná ve zvoleném „jízdním řádu“ blížit Rakousku či Německu.