KORONAVIRUS: Pod tlakem soudního rozhodnutí vláda od zítřka otevírá hranice, vycestovat lze i na dovolenou

Zdroj: online vysílání

Česko – Obraty ve vládních rozhodnutích neberou konce. S ohledem na dnešní rozhodnutí pražského městského soudu, dle nějž byla opatření týkající se obchodu a volného pohybu osob přijata nezákonně, vláda přistupuje k dalším uvolněním. Na tiskové konferenci tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil další rozvolnění, která vstupují v platnost již zítra.

„Přijali jsme krizové opatření, které ruší zákaz volného pohybu osob na území ČR,“ uvedl Vojtěch s tím, že na základě tohoto opatření měli lidé opouštět domov jen ve skutečně nezbytných případech. Údajně však proto, že epidemiologická situace v Česku se vyvíjí velmi příznivě, lze volný osob v Česku rozvolnit. Kromě toho je již povoleno sdružovat se v blízkosti více osob, a to do počtu deseti lidí. Prakticky jako by mimochodem pak Vojtěch oznámil, že společně se zrušením omezení volného pohybu osob mohou již Češi volně překračovat hranice. Podmínkou při návratu pak bude prokázání se negativním testem na nemoc covid-19 nebo podstoupení 14denní karantény (pendlerů se však toto opatření netýká). „Toto krizové opatření nabývá na účinnosti od zítra, od 24. 4.,“ shrnul.

Podle Vojtěchových slov zároveň vláda bude respektovat rozhodnutí soudu a bude dle něj postupovat. Ministerstvo tedy ustupuje od centrálního nákupu zdravotnických pomůcek, a to ke 30.4., v následujících dvou měsících budou ale nemocnice adekvátně dozásobovány. „Rozvolňujeme také režim lázní, pominula nutnost nepřijímat nové pacienty, takže mimořádným opatřením umožňujeme těm, kdo poskytují lázeňskou léčebně-rehabilitační péči, opět provoz,“ doplnil Vojtěch.

O tom, do kdy přesně by měl trvat nouzový stav, bude vláda rozhodovat zítra, s ohledem na soudní rozhodnutí ale vláda kompletně změnila taktiku a pro zachování opatření, která mají trvat i po 1. 5. 2020, prý nouzový stav potřebuje zachovat. „Kdyby poslanecká sněmovna neschválila prodloužení nouzového stavu, tak by od prvního května všechna ta klíčová opatření týkající se omezení fungování celé společnosti padla ze dne na den. Tak by také nastala masivní vlna šíření daného onemocnění,“ konstatoval Vojtěch. Aktuálně je tedy pravděpodobné, že nouzový stav potrvá až do chvíle, kdy se má uvolnit poslední z přijatých krizových opatření.

Ministr v závěru upozornil, že i po 25. květnu, kdy by snad již vše mělo poměrně „normálně fungovat“, bude chtít zakázat ještě konání hromadných akcí, což by mělo být rozhodnutí platné po celé léto.

Ačkoliv kvůli soudnímu rozhodnutí, jež upozorňuje na pochybení resortu zdravotnictví při přijímání jednotlivých opatření, někteří hovoří o tom, že mi měl Vojtěch podat demisi, on sám o ničem takovém neuvažuje. „Byla to bezprecedentní situace z hlediska řešení pandemie a v tomto směru tady není žádná prošlapaná cesta, jak postupovat. Mimořádná opatření vedla k tomu, kde jsme dnes, je u nás jedna z nejlepších epidemiologických situací v rámci Evropy. Můžeme vést debaty ohledně právní čistoty, na vládě jsme ale o všem diskutovali kolektivně a vše projednávali na vládě, nebylo to jen rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ uzavřel.