Novoměstská nemocnice spustila testování na onemocnění Covid-19

K testování vzorků pro onemocnění Covid-19 se tento týden přidala i laboratoř novoměstské nemocnice. Foto: Nemocnice NMnM

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ – Oddělení klinické mikrobiologie v novoměstské nemocnici nově testuje na onemocnění Covid-19. Přidala se tak ke dvě už funkčním laboratořím na Vysočině, Státnímu veterinárnímu ústavu Jihlava a Nemocnici Jihlava.

„Naše laboratoř získala oprávnění provádět PCR testy od Státního zdravotního ústavu už před několika dny. Testování jsme zahájili až tento týden, protože jsme čekali na dodání speciálních testovacích kazet. Podařilo se nám zatím získat 80 kusů na 14 dní. V tuto chvíli jsme schopni provádět osm testů denně,“ říká vedoucí oddělení klinické mikrobiologie Ilona Handlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V laboratoři budou přednostně testováni pacienti hospitalizovaní v novoměstské nemocnici. „Pacientovi je proveden výtěr z nasofaryngu, který se pak testuje metodou PCR. Vyšetření budeme zatím provádět především v pracovní dny, tím se výrazně zkrátí čas do vydání výsledku. Výsledky jsou hotové do hodiny. Výhodou je také to, že můžeme rychle otestovat i naše zdravotníky, u kterých by to bylo potřeba,“ dodává Ilona Handlová.

Počty prováděných vyšetření jsou kvůli nedostatku kazet na trhu limitovány. Novoměstská nemocnice jedná s dodavatelem, za 14 dní by měla dorazit další dodávka testovacích kazet.