Svatba v Pardubicích? Ano, ale za přísných podmínek

PARDUBICE – Zmírnění karanténních opatření, přijatých v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru, vrátí o nadcházejícím víkendu svatebčany do obřadní síně pardubické radnice. Za přísných hygienických opatření tu během pátku a soboty vstoupí do manželství osm párů.

„Svatby budou podstatně komornější než za běžné situace. Obřadu se může zúčastnit maximálně 10 lidí, tedy oddávající, matrikářka, snoubenci, svědkové a nejvíce čtyři hosté. Nenabízíme fotografa, toho si mohou snoubenci přivést v rámci svých svatebních hostů, ani hudebníka, kterého může nahradit vlastní reprodukovaná hudba z vlastního zařízení, třeba mobilu. Svatby se konají po hodině, aby se nám na radnici nepotkaly, mezi obřady musíme vše pořádně vydesinfikovat. A samozřejmě musí mít všichni, kromě snoubenců, při obřadu roušky,“ popsala průběh svateb v době koronavirové Zdeňka Havlíčková, vedoucí pardubické matriky.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ačkoli po vyhlášení nouzového stavu řada snoubenců odložila plánovaný vstup do manželství na pozdější dobu, stále zůstává dost těch, které ani stávající omezení od svatby neodradí. Čtyři svatby jsou v Pardubicích připraveny na pátek 24. dubna a další čtyři na sobotu 25. dubna. Další obřady jsou objednány navzdory pověrám na sobotu 2. května a oddávat se v Pardubicích bude také poslední květnovou sobotu. „Nechceme nechat snoubence úplně bez možnosti uzavření sňatku, ať už k tomu mají jakékoliv důvody. Proto jsme jim vyšli co možná nejvíce vstříc,“ řekla Zdeňka Havlíčková. V červnu by pak měl začít tradičně každoroční svatební kolotoč. „Uvidíme, jaká budou platit omezující opatření po 8. červnu, do kdy platí ta stávající. Ale například 6. červen je žádané datum i navzdory platným omezením,“ dodala matrikářka.

Zákaz volného pohybu osob se nevztahuje na účast na obřadu, a to pro snoubence, jejich dva svědky, osobu jednající za orgán veřejné moci, anebo osobu jednající za orgán oprávněné církve, matrikáře a nejvýše čtyři další osoby, včetně cesty na obřad. Snoubenci v průběhu obřadu nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének. Ostatní účastníci obřadu dodržují odstupy nejméně 2 metry od jiných osob. Po skončení obřadu je provedena dezinfekce všech použitých pomůcek.

1. Do počtu deseti osob se započítává i případný tlumočník. Sňatečného obřadu se nemohou účastnit jiné osoby ze strany veřejné moci než oddávající a matrikář (např. obřadnice zajišťující organizaci obřadu ani hudebník).
2. Účastníci dodržují odstupy nejméně 2 metry od jiných osob, s výjimkou snoubenců.
3. Osoby účastnící se sňatečného obřadu jsou (s výjimkou snoubenců během konání obřadu) povinny nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa).
4. Je nezbytné dodržovat hygienu rukou. Podání ruky ke gratulaci nebude v této době prováděno.
5. K podpisu protokolu o uzavření manželství přistupují osoby, které jej podepisují, jednotlivě s dodržením dvoumetrových odstupů.

Opatření vlády by mělo platit minimálně do 8. června letošního roku. Podle epidemiologické situace bude poté buď prodlouženo, nebo upraveno.

Ilustrační foto