Konečně! Hrady a zámky znají datum, kdy otevřou své brány

Ilustrační fotografie

PLZEŇSKÝ KRAJ – Po období nedobrovolného půstu kvůli pandemii koronaviru, kdy nám mnohé památky byly zapovězeny, se zdá, že se konečně blýská na lepší časy a začátek nové sezony začíná mít reálné kontury.

Jak jistě většina z nás ví, vedení Národního památkového ústavu (NPÚ) rozhodlo v úterý 10. března o uzavření všech památkových objektů s celoročním provozem a o odložení zahájení hlavní návštěvnické sezony. Zrušeny byly rovněž všechny přednášky, konference, semináře, besedy a vzdělávací a edukativní aktivity. Nyní však NPÚ přichází s pozitivní zprávou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vláda ČR v rámci rozvolňování opatření proti šíření koronaviru schválila otevření hradů a zámků na pondělí 25. května. Zahrady a parky budete moci navštívit již 11. května. Do té doby však stále platí mimořádná opatření. Připomeňme si, co to znamená pro návštěvníky a jaký dopad to bude mít na NPÚ.

Co všechno NPÚ zrušil?
Vedení NPÚ rozhodlo v úterý 10. března o uzavření všech památkových objektů s celoročním provozem a o odložení zahájení hlavní návštěvnické sezony. Zrušeny byly rovněž všechny přednášky, konference, semináře, besedy a vzdělávací a edukativní aktivity. Návštěvnická sezona by měla být zahájena v pondělí 25. května.

Budou otevřeny parky a zahrady?
Jak již víme, zahrady a parky se pro návštěvníky otevřou 11. května.

Jak to bude s on-line vstupenkami?
Peníze za již zakoupené vstupenky budou vráceny. On-line prodej vstupenek je nyní do odvolání pozastaven, provádět nelze ani e-mailové a telefonické rezervace.

Budou zrušeny pronájmy prostor za účelem konání svatby či filmového natáčení?
Již sjednané pronájmy prostor na památkových objektech za účelem konání svatby jsou zrušeny. Nové termíny pro konání svatby nelze nyní sjednat. Filmová natáčení se ruší.

Jaké projekty NPÚ připravoval na tuto sezonu?
Pro rok 2020 připravujeme dva celoroční projekty – Památky bez bariér (ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením) a Valdštejnové – Lvi ve službách císařů (projekt z cyklu Po stopách šlechtických rodů). Zahájení obou těchto projektů se odkládá na blíže neurčený termín.

Budou nadále probíhat obnovy památkových objektů?
Již probíhající projekty obnovy nadále pokračují, další obnovy nejsou v souvislosti s aktuální situací zahajovány.

Jaké ekonomické dopady budou tato mimořádná opatření mít na NPÚ?
V lednu a v únoru byly výnosy NPÚ v meziročním srovnání vyšší, do poloviny března však výnosy klesly o 12 milionů korun. Do poloviny dubna by tento propad mohl být i více než 30 milionů, potrvá-li situace až do konce dubna, předpokládáme propad až 55 milionů. V této souvislosti NPÚ zavádí úsporná opatření (například odkládáme instalaci platebních terminálů v zámeckém parku v Lednici, budeme omezovat ediční činnost, publikace budou vydávány především elektronicky, omezujeme nákup služeb a materiálu atd.).

Co teď dělají zaměstnanci NPÚ?
Přestože zahájení návštěvnické sezony je odloženo na neurčito, naši zaměstnanci na památkových objektech mají i tak dost práce. Věnují se restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy, provádějí udržovací práce v parcích a zahradách a mnoho dalšího. S ohledem na přijatá úsporná opatření rušíme dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.