Lékárníci jsou nepostradatelní, lidem dávají léky i rady

Lékárníci jsou v tzv. první linii a jejich nemoc by znamenala uzavření lékárny. Pokud pociťujete na sobě známky nemoci, pošlete pro léky zdravého člověka. Foto | Shutterstock

Poslední týdny jsou lékárny v obležení lidí, kteří kupují vše, co by jim mohlo pomoci překonat pandemii koronaviru. I když na nový virus neexistuje lék nebo očkování, podle odborníků by nemoc zdravého člověka neměla ohrozit na životě. Nejdůležitější pro překonání nemoci je dostatečná imunita – nemoc pak má člověk šanci zvládnout podobně jako chřipku.

Každý člověk má v genetické výbavě určitou dávku obranyschopnosti a od dětství se jeho imunita formuje. Protilátky proti běžným nemocem se vytvářejí při kontaktu s nimi a podobně by to mělo fungovat i při styku s koronavirem a nemocí COVID-19. Zda si tělo dokáže vytvořit protilátky proti této nemoci, ještě není zcela potvrzeno, podle posledních poznatků by však vyléčení pacienti mohli mít vytvořeny protilátky a opakovaný průběh nemoci by měl být mírnější. Záleží však na celkovém stavu imunity.

Imunita je důležitá, pomůže kvalitní strava a vitamíny

Fatální případy COVID-19 odhalily, že v plicích proběhla tzv. cytokinová bouře (CRS), kterou organismus nezvládl. Je to vážný stav organismu zprostředkovaný imunitním systémem. Výživa vás sice v tomto stavu nezachrání, ale v prevenci svého zdraví můžete udělat hodně. „Pokud bude naše tělo v co nejlepší kondici, máme vyšší šanci na mírný průběh nemoci a na rychlejší vyléčení. Je tedy velmi důležité, v jakém stavu se nachází naše tělo v případě zasažení infekcí koronavirem, proto doporučujeme všem našim zákazníkům především přípravky na zvýšení imunity, jako například vitamín C jak ve formě tablet, tak i z přírodních zdrojů, důležitý je dostatek zinku, selenu, vitamínu D a probiotika,“ uvedla magistra z prostějovské lékárny Mamed Pavla Šedivá. Svým zákazníkům také lékárníci radí, jak se mají v současné době chovat. Upozorňují na nutnost častého mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků, pokud musí chodit ven, je nutné dodržovat odstup od dalších lidí a používat roušku. „Doporučujeme také zbytečně nepropadat panice, pokud možno se vyhnout stresu, neboť ten dokáže výrazně oslabit naši imunitu.  Je potřeba také dostatečně spát a zdravě a vyváženě jíst. Do stravy je vhodné zařadit probiotické potraviny – kefíry, jogurty, kvašené potraviny, dále dostatek zeleniny a ovoce. Všechny tyto potraviny nám totiž zlepšují náš imunitní systém,“ dodala Šedivá. Lékárny se starají také o dodávky dezinfekčních prostředků, roušek a rukavic. V březnu nebylo možné tyto produkty objednat, podobně jako třeba Paralen nebo některé vitamíny. Jakmile se dodávky částečně obnovily, lidé zboží okamžitě vykoupili.