Letní olympiáda nebude, sportovci musí rok počkat

Mezinárodní olympijský výbor se v polovině března dohodl s organizátory, že Hry XXXII. olympiády se uskuteční od 23. července do 8. srpna příštího roku. Sportovci tak mají na přípravu a trénink další rok. Posunutí olympijských her si vyžádala situace celosvětového vývoje pandemie COVID-19.

Letní olympijské hry se měly konat letos v Tokiu, které by se stalo už pátým městem v historii, kde se hry budou konat opakovaně. Původně se měly sportovní týmy sjet do Japonska od 24. července do 9. srpna. Posunutí her bude obrovskou výzvou pro všechny – nejen pro samotné sportovce, ale i sportovní svazy a organizátory a přinese s sebou značné finanční náklady. „Věříme, že olympijské hry v roce 2021 budou známkou toho, že se celý svět s pandemií vyrovnal a život se vrací do normálu,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Sportovci řeší trénink i kvalifikace

Posunutí termínu konání olympijských her je výrazným zásahem do přípravy sportovců, pro které jsou hry vrcholem čtyřletého cyklu. Připravuje se na ně třeba stolní tenistka Hana Matelová, která měla účast na olympiádě jistou na základě pozice ve světovém žebříčku. „Všechny mezinárodní turnaje jsou zrušeny do konce června a upřímně si myslím, že to bude ještě déle. Snažím se co nejvíc udržet v kondici a v dobré náladě. Hodně pracuji na fyzičce, to je teď největší část přípravy, začala jsem cvičit i jógu. Věnuji se i více sama sobě a věcem, na které nemám během sezóny čas,“ popsala Matelová, která netrpělivě čeká na povolení trénovat.

Zlínský triatlonista Jan Čelůstka přišel letos kvůli pandemii o deset kvalifikačních závodů, které se přesunují na příští rok. Trénuje podle možností, jen s plaváním je to složitější. „Z posunutí olympiády radost nemám, ale plně to v současné situaci chápu. Stihl jsem letos dva mezinárodní závody, které mi potvrdily dobrou formu. Bohužel letošní mezinárodní soutěže se konat nejspíš nebudou, tak doufám, že aspoň na domácí půdě bude možnost se ukázat. Samozřejmě není jednoduché se motivovat, když člověk nevidí zatím konkrétní cíle, ale zase je to ideální šance zapracovat na slabinách, na které normálně není prostor,“ hledal pozitiva v odložení her Jan Čelůstka.

Triatlonista Jan Čelůstka skončil na loňském mistrovství Evropy v Kazani čtvrtý. Letošní závody jsou zrušeny a čeká ho nová nominace do Tokia. Foto | Archiv J. Čelůstky

Roční odklad olympijských her může být pro některé sportovce dokonce přínosem, pokud tuto situaci dokážou zpracovat, přijmout a poté přehodnotit a upravit své cíle. Olympiáda se totiž posouvá pro celý sportovní svět. „Je dobré, že známe nový termín her. To je lepší varianta, než když trvá nejistota. Teď se dá trénink znovu plánovat, upravovat cíle, soustředit své úsilí ke konkrétnímu bodu. Nejhorší je nejistota,“ uvedl sportovní psycholog Michal Šafář z Univerzity Palackého v Olomouci. Pro sportovce, kteří chtěli letošní olympiádou ukončit sportovní kariéru, zbude možná pachuť. Ti, kteří na léto v Tokiu nepomysleli, ale třeba dostanou šanci v příštím roce. Hodně bude záležet na tréninkových a závodních možnostech v jednotlivých disciplínách.

„Protože už nejsem nejmladší, měla jsem trochu jiné plány než se ještě více jak jeden rok připravovat na tak velkou soutěž, jako jsou olympijské hry. Každý rok je znát a bude to další rok plný stresu a velkého očekávání. Ale je prima, že nám kvalifikační limity uznají, takže se nemusím kvalifikovat znovu, a pro ostatní členy z českého plavání posun OH o jeden rok přináší delší čas na splnění kvalifikačních limitů,“ uvedla olympionička a nejlepší česká plavkyně Simona Kubová (Baumrtová).

Nejlepší česká plavkyně Simona Kubová (Baumrtová). foto:archiv S. Kubové

„Hlavním stresorem teď není termín her či jiných závodů, ale trvající nejistota v úpravě tréninkových podmínek, nejasných termínech začátku soutěžení, kvalifikací a vůbec v dalším vývoji situace – to je pro sportovce velmi nepříjemné a někteří to zvládají velmi obtížně,“ dodal psycholog Michal Šafář.