Městská knihovna v Jihlavě zůstane zavřená minimálně do 4. května

Městská knihovna Jihlava a její pobočky se začnou otevírat postupně, nejdříve ale od 4. května. Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Překvapivé a nekoncepční. Tak označuje rozhodnutí vlády o otevření knihoven ředitelka Městské knihovny Jihlavy Jarmila Daňková. Možnost zahájit provoz mají knihovny od pondělí 27. dubna, ale z několika důvodů otevřou v Jihlavě nejméně o týden později. Navíc s ohledem na další pobočky postupně.

„Nejsme na okamžité otevření připraveni, jelikož knihovny měly být podle původního vládního návrhu zavřené až do 6. června. Otevřít ze dne na den o šest týdnů dříve není bohužel v našich silách,“ posteskla si ředitelka knihovny Jarmila Daňková v reakci na překvapivé rozhodnutí vlády. Chybí především metodika, která by zaměstnancům knihoven ujasnila, jak s vrácenými knihami při mimořádné situaci manipulovat. „Navíc je potřeba vyřešit logistiku půjčování a vracení knih. Řešíme teď narychlo s ostatními většími knihovnami z celé země, jakým způsobem budeme desinfikovat vrácené knihy. Čekáme na jasné metodické pokyny, jak dlouho musí zůstat vrácená kniha v karanténě,“ uvedla ředitelka Daňková.

Otevření komplikuje stávající rekonstrukce

V Jihlavě urychlené otevření knihovny komplikuje i právě probíhající rekonstrukce budovy, kde knihovna sídlí. Město se totiž rozhodlo uspíšit rekonstrukci střechy objektu a budova knihovny se během nouzového stavu proměnila ve staveniště.

Nejdříve jihlavská knihovna otevře pobočky na Březinově ulici a na Bedřichově, teprve potom rekonstruovanou hlavní budovu v Hluboké ulici a na závěr až pobočku na Horním Kosově, kde pauzu v nouzovém stavu využili k výměně regálů a zdejší knihovna je vystěhovaná. Teď sem dělníci instalují nový nábytek i regály. Podle ředitelky Daňkové se proto pobočky Městské knihovny Jihlava budou otevírat postupně, a to nejdříve od pondělí 4. května.