Neúprosná statistika. V Praze vzrostl počet popálených dětí o 70 procent!

Ilustrační foto. Zdroj: ZZS Praha

PRAHA – Pražští záchranáři v březnu vyjížděli k 151 případům úrazů dětí. Výrazně stoupl počet popálenin, snížily se počty úrazů dětí v dopravě. Souvisí to zřejmě s opatřeními vlády kvůli koronaviru, děti se více zdržují doma. Jaké je nejrizikovější místo v bytě?

Osobně jsem krátce po sobě zasahoval u tří případů, ve kterých hrály roli sporák, vroucí voda nebo olej a popálené dítě,“ popsal zdravotnický záchranář Martin Siegl. Zároveň dodal, že něco podobného nepamatuje. Z důvodu koronavirové krize byly uzavřeny školy a děti tráví více času doma. Tam se nyní také více vaří.

Podle statistiky vyjížděli pražští záchranáři v březnu ke 151 případům zraněných dětí, což je nárůst zhruba o dvanáct procent oproti stejnému období v minulosti. U autonehod se snížil počet zranění na polovinu, ovšem u popálenin došlo k nárůstu o sedmdesát procent oproti loňsku. K největšímu počtu zranění došlo v pražských kuchyních.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Je nutná vyšší opatrnost při vaření, zejména pokud se v kuchyni pohybují i všetečné děti. Odpovědnost je na dospělých. Rovněž je třeba nastavit jasná pravidla. Okolí sporáku není herní zóna, na sporák se nesahá, ani se z něj nic nebere. „Praktické je vaření na zadních plotýnkách, které jsou mimo dosah dětí,“ dodává záchranář. Důležité je zamezení přístupu dětem k varným plochám.

Pokud jde o drobnou popáleninu, je třeba odstranit z postiženého místa oděv, případně šperky a chladit místo tekoucí studenou vodou. U dospělých minimálně deset minut, dokud bolest neustoupí, u dětí maximálně dvě minuty, aby nedošlo k podchlazení. Nedoporučuje se použití ledu z důvodu možných omrzlin. Pak je třeba postižené místo sterilně krýt, případně předtím vyčistit a vydezinfikovat. V případě větších popálenin je třeba volat linku 155 a řídit se radami dispečerů.