Smích nás nepřešel ani ve „stavu nouzovém“

Češi jsou národ vtipálků, když jde ale do tuhého, spojí se a táhnou za jeden provaz. Švejk by měl radost – tady sedí před jednou olomouckou hospodou s bramborovým knedlíkem v ruce a vyhlíží lepší časy. Takové, kdy už nebude potřebovat roušku. Foto | Juraj Aláč

Vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s omezením šíření koronaviru dne 12. března bylo pro obyvatele celé republiky něco zcela mimořádného. Omezení v tolika oblastech života, cestování a pohybu na veřejnosti vůbec, u nás v takovém rozsahu ještě nikdy nařízeno nebylo. A jak Češi zareagovali? Vůči nařízením s příkladným respektem a ukázněností, mezi sebou s obrovskou mírou solidarity a pomoci. A vůči nemoci? S obavami, ale i typickým českým humorem.

Něco krve legendárního vojáka Švejka nebo aspoň zrnko českého génia a všeuměla Járy Cimrmana má v sobě asi každý Čech. Jak jinak si vysvětlit, že veškeré útrapy umíme zvládnout s humorem a žádná situace se nám nejeví tak bezvýchodná, že bychom z ní nedokázali nalézt cestu ven. I v těchto těžkých chvílích se tak jedna část národa obrnila nadhledem a vtípky a ta druhá zapojila všechen svůj um a šikovnost, aby pomohla druhým.

Zlaté české ručičky

Jakmile vláda zakázala volný pohyb a setkávání se na veřejnosti, lidé se hromadně přesunuli na sociální sítě. Vznikly stovky skupin, kde se lidé domlouvali na vzájemné pomoci jak materiální, tak i formou spolupráce či výměny zkušeností. Právě tady vznikly nejdůležitější nápady, jak pomoci při boji s koronavirem. Lidé se spontánně a prakticky okamžitě domlouvali na šití roušek, vytahovali ze skříní šicí stroje společně s látkami a připravovali distribuci ochranných pomůcek těm, kteří se k nim neměli jak dostat. Tato schopnost lidských komunit čelit a překonávat krize je za normálních situací nepozorovatelná. Objeví se ale v čase nouze a lidi spojí dohromady proti společnému nepříteli. Lidé z různých firem a sektorů, vědci i kutilové se dávali dohromady a společně vyvíjeli respirátory, obličejové štíty či připravovali dezinfekci podle návodu na internetu. Hned se projevilo, že jsme národ vychovaný na pořadech Přemka Podlahy a časopise Udělej si sám.

S humorem jde všechno líp

Abychom mohli zvládat krizové stavy, je nutné se z toho nezbláznit a „nezabalit to“. O to se postarala naštěstí většina národa, která ani v této době nepřišla o smysl pro humor. Ve virtuálním prostoru, kdy se řada lidí musela přesunout ze sdílených kanceláří do svých osamělých home office, se začaly objevovat různé výzvy, videa a spousta vtipů souvisejících s koronavirou pandemií. Lidé si díky sociálním sítím zachovali kontakty s přáteli, navázali nové, a především mohli ventilovat nahromaděnou frustraci z nastavených omezení, a tak se s nimi snáz vyrovnávat.

A hlavně prostřednictvím internetu vyjádřit svůj obdiv a dík těm, kteří jsou v boji s koronavirem v první linii – hasičům, zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách a všem, kteří se starají o tu nejzranitelnější část populace. A lidé nezapomněli ani na další nepostradatelné – prodavačky, pekaře, pracovníky technických služeb, řidiče kamionů a kurýrních přepravců  –  prostě na ty, kteří chodí do práce a zajišťují pro nás všechny služby a zboží, které jsme před 12. březnem považovali za samozřejmé.