Cestující se vrací do zlínské MHD. Vyjedou i další spoje do ZOO

Ilustrační foto. Zdroj: DSZO

ZLÍN – Po vyhlášení vládních opatření s cílem zpomalit šíření koronaviru se vozy zlínské MHD téměř vyprázdnily. Spolu s jejich uvolňováním začali cestující zase přibývat, sedadla se plní a vrací se i rodiče s kočárky. Vozy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice jezdí stále v prázdninovém režimu, během následujícího víkendu ale přibudou spoje do znovuotevřené zlínské zoo.

V prvních dnech po vyhlášení nouzového stavu bylo vidět v trolejbusech a autobusech spíše jenom jednotlivce, občas jel vůz i zcela prázdný. Dnes už jsou leckdy zaplněna všechna sedadla a objevují se i cestující s kočárky. „V souvislosti s rozvolňováním omezujících opatření v naší zemi očekáváme, že se budou lidé do městské dopravy vracet. Děláme vše pro to, abychom udrželi ve vozidlech MHD vysokou úroveň hygieny a aby se cestující neměli čeho obávat,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vozy se i nyní při návratu do depa denně čistí a jednou za týden projde každý kompletní dezinfekcí ozonem. Uzavřen je prostor předních dveří u řidiče a neprodávají se u něj jízdenky.

Spoje stále jezdí v prázdninovém režimu L + Z. „Přepravní kapacita našich vozů s prázdninovým omezením je stále dostatečná a cestující nemusejí mít obavy, že by se v nich tlačili. Při dalším nárůstu poptávky po službách MHD samozřejmě počítáme s návratem provozu do původního rozsahu pro běžné pracovní dny,“ sdělil ředitel Kocháň.

Jak se pokles cestujících promítl do snížení tržeb, bude dopravce vědět až na konci měsíce. „V přibližném srovnání se tržby z jízdného snížily po nástupu koronavirové pandemie přibližně na 25 až 30 procent běžné skutečnosti. K dispozici pro porovnání je údaj o prodeji SMS jízdenek. Z původního počtu cirka 600 SMS jízdenek za den došlo k poklesu jen asi na 200 kusů. Od té doby se však již denní prodeje SMS jízdenek zvedly zhruba na 400 kusů,“ přiblížil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Do ZOO vyjede 1. května i historický autobus RTO 706. Foto: DSZO

S prodlouženým víkendem přibude spojů do ZOO

Brány zlínské zoologické zahrady se otevřely už v pondělí, o následujícím prodlouženém víkendu proto dopravce plánuje spoje posílit na trolejbusových linkách č. 4 a 5. „O víkendových dnech přidáváme od 1. května denně dva páry spojů na linku 4 a sedm párů spojů na linku 5. Z centra Zlína směrem do Kostelce, Štípy a k zoologické zahradě pojede o víkendu nějaký spoj prakticky každých dvacet minut,“ upřesnil ředitel Kocháň.

V den státního svátku 1. května posílí dopravu ještě historický autobus RTO. Předpokládá se, že posilové spoje zůstanou na linkách 4 a 5 o víkendech přes celou sezonu až do 28. září. Odjezdy řádných i posilových spojů najdou cestující v jízdních řádech na internetových stránkách DSZO i v celostátních elektronických informačních systémech.