Jak to bude letos s pálením čarodějnic?

PARDUBICKÝ KRAJ – Oblíbené pálení čarodějnic se v Česku na většině míst letos konat nebude. Kvůli koronavirové epidemii jsou zrušeny veřejné akce, nicméně pálení čarodějnic v úzkém rodinném kruhu zapovězeno není.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka centrální zákaz pálení čarodějnic neplatí, jsou ale povoleny skupiny lidí maximálně do deseti osob, s rouškou a s dvoumetrovými rozestupy. Přesto hasiči varují před velkým suchem a vydali doporučení, aby lidé pálení neslavili. A pokud už lidé chtějí tradici zachovat, je třeba dodržet základní pravidla – ohraničené ohniště, žádné hořlavé látky v okolí ohně, dostatečná vzdálenost od okraje lesa či budov apod. Hasiči rozhodně nedoporučují dělat velké vatry a hranice. Nezapomeňte na opatrnost a nepodceňujte sílu ohně. Dělejte jen takový oheň, který dokážete zvládnout!

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Také pozor na alkohol. Zde více než jindy platí – všeho s mírou. Kombinace ohně s alkoholem (popř. jinými drogami) je velice nebezpečná, člověk pod vlivem omamných látek ztrácí schopnost jasného úsudku. Také skoky přes vatru jsou vysoce riskantní, mohou se proměnit v boj o život, pokud se na „Jánošíkovi“ vznítí část oděvu. V takovém případě je důležité neutíkat, ale okamžitě si lehnout na zem, chránit si obličej, kutálet sudy a pokud nemáte vodu, na uhašení plamenů použít např. deku.

Chystáte-li se přesto někde slavit, například strážníci Městské policie Pardubice vydali pro dnešní filipojakubskou noc kouzelný návod:

  • Držte se raději nízko. Jak s letovou hladinou, tak s alkoholem.
  • Roušky a závoje jsou stále povinné.
  • Sabat maximálně o 10 lidech.
  • Rozestup skupin na délku koštěte (2 metry).
  • Před letem na koštěti či nenápadnější jízdou motorovým vozidlem žádné elixíry s alkoholem.
  • Kdo bude zlobit, nesmí se divit, když ho zaklejem na záchytku nebo proklejeme bločkem.

Ilustrační foto