Hrad Kámen odemkne své brány prvním návštěvníkům, otevřeno bude i v pondělí

Hrad Kámen se otevře prvním letošním návštěvníkům v pondělí 11. května. Foto: archiv hradu Kámen, Muzeum Vysočiny Pelhřimov

PELHŘIMOVSKO – Netrpělivě očekávaný termín otevření hradu Kámen se blíží. Kvůli koronavirové pandemii se letošní zahájení turistické sezóny posunulo až na přelom května a června a rozhodně bude jiná, než jsme byli zvyklí v předchozích letech. Své brány poprvé návštěvníkům otevře v pondělí 11. května, kdy vás přivítá nádherně kvetoucí park.

Hrad Kámen má před sebou poslední sezónu ve stávající podobě. Poté ho čeká rekonstrukce a získá i zcela nové expozice. Počítá se zachováním jednostopých vozidel, které k hradu neodmyslitelně patří. Právě motocykly tady byly vystavovány už od roku 1974, a díky tomu patří mezi první tohoto druhu na našem území. A že lákají návštěvníky také v současnosti, dokazuje loňská 19tisícová návštěvnost.

Poprvé Muzeum Vysočiny Pelhřimov, správce hradu, památku zpřístupní 11. května a hned o víkendu 16. a 17. května návštěvu zpříjemní bezplatné komentované prohlídky parku. „Prohlídkové trasy v interiérech hradu se návštěvníkům otevřou v souladu s vládním nařízením 25. května, a to i přesto, že tento den připadá na pondělí, kdy měl hrad obvykle zavřeno. Vzhledem k současné koronavirové pandemii a s ohledem na to, že tato sezóna bude poslední před rekonstrukcí, chceme návštěvníkům umožnit, aby si hrad ještě dostatečně užili, proto bude po celou sezónu otevřeno i každé pondělí od 12.00 hodin,“ informovala náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Navštivte akce a absolvujte hravý program pro děti

Na prohlídkové trase budou k vidění nové exponáty a samozřejmě nebude chybět program pro děti. „Letošní novinkou je program Do muzea za hubičku, v jehož rámci můžete po návštěvě hradu ještě zavítat na prohlídku pelhřimovského muzea, kde zaplatíte pouze poloviční vstupné,“ vyjmenoval důvody, proč na hrad Kámen vyrazit, Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea. Také upozornil, že letošní sezóna bude zkrácená, protože uzavření hradu je plánováno už na konec září. A to z důvodu následné rekonstrukce objektu.

Všechny akce budou limitovány počtem návštěvníků a také je nutné počítat s dalšími omezeními v podobě rozestupů apod. V průběhu celé hradní sezóny se pak především dětští návštěvníci mohou zapojit do speciálního hravého programu Hradem po jedné stopě, díky kterému si prohlídku skutečně užijí. V plánu pro letošní sezónu najdete také tradiční akce, jako jsou Víkend otevřených zahrad, Hrad Kámen napříč staletími, Kámenské hradohraní nebo Večerní prohlídky hradu Kámen. Vše opět přizpůsobeno hygienickým opatřením, která si vyžádá aktuální situace spojená s onemocněním Covid-19. Všechny aktuální informace získáte na webových stránkách hradu www.hradkamen.cz.

Proměny hradu Kámena a jeho okolí

Bezprostředně po ukončení provozu hradu vypukne od října rušení a stěhování expozic. V současnosti už probíhají stavební práce na kapli Panny Marie Bolestné a revitalizace bývalého pivovaru pro účely návštěvnického centra, které však neomezí návštěvnický provoz stávajících expozic hradu Kámen. Otevření nových expozic, návštěvnického centra a kaple je pak plánováno na polovinu roku 2022.