Jihočeští hygienici nezaznamenali žádný nový případ nákazy. Už pátý den v řadě

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČSKÝ KRAJ – Už pátý den v řadě nezaznamenali hygienici na jihu Čech žádný nový potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Statistiky tak zůstávají i k nedělnímu večeru nezměněny. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou Covid-19 zůstal k osmnácté hodině na úterních 172. Stejný byl také počet uzdravených, celkem 114, i aktuální počet pozitivních osob v regionu, tedy 52.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 213 nových vzorků osob s podezřením na možné onemocnění Covid-19. Pozitivní nebyl žádný. „První májový den jen potvrdil pokračování pozitivního trendu ve vývoji nákazy v našem regionu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V sobotu vyšetřily laboratoře v regionu 71 nových vzorků. Pozitivní opět nebyl žádný z nich. „Čtvrtým dnem tak neregistrujeme žádné nové případy. To je povzbuzující bilance. V žádném případě z ní ale nelze vyvozovat, že máme vyhráno. Co z ní ovšem vyvodit lze je, že preventivní opatření jsou účinná a jejich dodržování se vyplácí nám všem,“ konstatovala Kotrbová.

Ani v neděli hygienici nezaznamenali žádný nový případ nákazy Covid-19. Laboratoře v tento den vyšetřili 89 vzorků. „Pátým dnem tak neregistrujeme žádný nový případ. To je samozřejmě pro Jihočechy skvělá zpráva, kéž by nám to vydrželo. Dodat k tomu lze jediné: Preventivní opatření jsou účinná, a když je lidé dodržují, a převezmou kus odpovědnosti za svoje zdraví do svých rukou, můžeme toto onemocnění marginalizovat a řídit průběh epidemie. S tím, jak se rozvolňuje pohyb osob a ruší či uvolňují protiepidemická omezení, což je samozřejmě pozitivní, o to více musíme dbát na dodržování základních pravidel osobní hygieny: Nošení roušek na veřejnosti a při kontaktu s druhými, časté a důkladné mytí rukou teplou vodou a mýdlem, používání dezinfekce a dodržování odstupu při osobním kontaktu ve veřejném prostoru,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 52 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno devatenáct na Českobudějovicku, třináct na Prachaticku, dvanáct na Táborsku, čtyři na Strakonicku, tři na Českokrumlovsku a jeden na Písecku. Jindřichohradecko hlásí nulu. Všech tamních 19 nemocných se už uzdravilo a dále nevylučuje koronavirus.

„Pro podezření na onemocnění Covid-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 12 195 osob. V povinné karanténě se k nedělní osmnácté hodině nacházelo aktuálně 488 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v neděli zvýšil o 128 na celkových 583,“ konstatovala epidemioložka jihočeské Krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.