Nemocnice Jihlava a Nemocnice Havlíčkův Brod testují na Covid-19 nově i samoplátce

Dvě krajské nemocnice spouští od zítřka testování na Covid-19 pro samoplátce. Foto ilustrační/Shutterstock

JIHLAVA, HAVLÍČKŮV BROD – Potřebujete mít v ruce potvrzení, že nejste nakažení nemocí Covid-19? Pak můžete využít možnosti testování pro samoplátce. Krajské Nemocnice Jihlava a Nemocnice Havlíčkův Brod umožní od úterý 5. května registraci k testování na onemocnění Covid-19 metodou PCR právě i samoplátcům.

„Vycházíme tak vstříc občanům, kteří potřebují testy nikoli z důvodu vážných zdravotních důvodů, ale například pro náhlá vycestování do zahraničí nebo pro pravidelné dojíždění za prací do ciziny. V praxi to znamená, že test si může nechat v našich nemocnicích udělat každý, kdo se zaregistruje prostřednictvím krajské aplikace a zaplatí částku 2 900 Kč,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K vyšetření na Covid-19 se jako samoplátci na Vysočině musíte objednávat přes webovou stránku https://odbery.kr-vysocina.cz, kde si vyberete čas a místo odběru a zvolíte si způsob platby. Bez předchozí registrace a platby nebude možné test provést. Nemocnice Jihlava nabízí denně vyšetření až patnácti samoplátcům ve vyhrazených hodinách od 13.00 do 15.00 hodin. Nemocnice Havlíčkův Brod nabídne vyšetření v úterý a čtvrtek od 12.00 do 14.00 hodin vždy dalším pěti samoplátcům. Podle zájmu veřejnosti je možné kapacitu v Havlíčkově Brodě dále navýšit. Počty jsou dané současnou kapacitou v kraji situovaných laboratoří, dostupností testů a zdravotnickými kapacitami obou nemocnic. „Potvrzení o výsledku testu bude samoplátcům k dispozici po opětovném přihlášení do zmíněné aplikace, a to do 48 hodin od odběru,“ upozornil Vladimír Novotný.

K odběru na Covid-19 musí samoplátci přijet autem. Pokud přijde zájemce pěšky, nebude mu odběr proveden. Mimo stanovené časy a potvrzené objednání není možné odběry samoplátcům provést. Platba testů v hotovosti NENÍ možná. Veškeré instrukce k platbě i potvrzení termínu a času odběru přijdou registrovanému zájemci o testování v SMS a do e-mailu. Podle Vladimíra Novotného kraj i nemocnice evidují zájem o testování samoplátců, kteří museli dosud využívat kapacity nemocnic v Pardubickém, Jihočeském nebo Jihomoravském kraji.

Po prvním týdnu režimu vyšetření Covid-19 pro samoplátce Kraj Vysočina jeho fungování vyhodnotí a následně, podle skutečného zájmu je hejtmanství připravené upravit počty testovaných osob, popřípadě přidat další místa pro testy samoplátců v další nemocnici. Více informací je možné získat na telefonním čísle 564 602 604.