Hrad Roštejn se návštěvníkům otevře až v červnu

Roštejn ještě před opravou fasády. Letos se vám při jeho návštěvě naskytne úplně jiný pohled. Foto: archiv Kraj Vysočina

JIHLAVSKO – Také památky nejen na Vysočině začínají ožívat a těší se na své první letošní návštěvníky. Výjimkou není ani jeden z nejnavštěvovanějších cílů na Vysočině – hrad Roštejn. Poprvé ho můžete navštívit v úterý 2. června, kdy tady najedou na klasickou letní otevírací dobu od úterý do neděle.

„Rozhodli jsme se termín otevření stanovit na 2. června 2020, a to s ohledem na pokračující rekonstrukci hradu. Během května se očekává největší stavební zásah na nádvoří. Chceme, aby se návštěvníci na hrad po karanténě vrátili v době, kdy i z naší strany budou omezení provozu co nejmenší,“ říká kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Na Roštejně od roku 2017 probíhá rekonstrukce, která je spolufinancována z evropských peněz. Hrad se postupně navrací k původnímu vzhledu loveckého hrádku, a to nejen stavební obnovou. Svůj příběh a zaměření vypráví také prostřednictvím nových expozic. Ty se postupně zpřístupňují od roku 2018, už loni se otevřely v kompletním rozsahu. Nové prohlídkové trasy od svého otevření zaznamenaly velký úspěch. Jen za minulou sezonu hrad navštívilo 45 tisíc lidí.

Po zimě letos budete mít poprvé možnost vidět hrad v novém kabátě se zrekonstruovanými fasádami, a to včetně gotické věže. Ještě letos pokračuje rozsáhlý projekt obnovou nádvoří. Proto je stále nutné počítat s tím, že se na Roštejně potkáte s dělníky, už ale jen v omezené míře. Na podzim čtyřletou obnovu kompletně dokončí.

Otevírací doba:
červen, červenec, srpen
9.00 až 18.00 hodin denně mimo pondělí
září
10.00 až 17.00 hodin denně mimo pondělí (polední pauza 12.00 až 13.00 hodin)
říjen
10.00 až 17.00 hodin pouze víkendy a svátky (polední pauza 12.00 až 13.00 hodin)