Po silném větru přijde výrazné ochlazení. Bude i sněžit, varují meteorologové

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem, který v pondělí zasáhne většinu republiky včetně Zlínského kraje. Po teplém dni se výrazně ochladí a v noci na úterý může ve východní části kraje napadnout několik centimetrů sněhu. V noci z úterý na středu se teploty mohou dostat pod bod mrazu.

Letní teploty bude v pondělí doprovázet silný vítr

V pondělí bude zpočátku polojasno až skoro jasno, během dne se ale obloha začne zatahovat. Teploty se vyšplhají na letních 23 až 26 °C. „Později večer zataženo a na většině území déšť, v noci v polohách nad 600 metrů postupně déšť se sněhem nebo sněžení,“ předpovídá Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Od pondělní druhé hodiny odpoledne vejde v platnost výstraha před silným větrem, který zasáhne celý Zlínský kraj. Čerstvý jižní až jihovýchodní vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti 15 až 20 m/s, v případě bouřek může krátkodobě přesáhnout 20 m/s. Výstraha potrvá do jedenácté hodiny večer.

Vítr může poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Hrozí také nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou i komplikace v dopravě. „Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel,“ varují meteorologové.

Na východě může napadnout nový sníh

Noc na úterý bude chladná a deštivá. Teploty spadnou na 4 až 0 °C a v polohách nad 400 metrů můžeme očekávat déšť se sněhem nebo sněžení. Pro Vsetínsko a Rožnovsko vydali meteorologové výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která začne pondělní jedenáctou hodinou večer a potrvá do úterní šesté hodiny ranní. Připadnout by tu mohlo 3 až 10 centimetrů mokrého sněhu.

Během úterního dne bude převážně oblačno, ojediněle se mohou objevit přeháňky. Čerstvý severozápadní až severní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s, zpočátku s nárazy kolem 15 m/s, bude během odpoledne slábnout. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 9 až 13 °C.

V noci teploty spadnout až na -3 °C

V noci na středu můžeme podle meteorologů očekávat teploty pod bodem mrazu. Od středeční druhé do sedmé hodiny ráno proto pro celý kraj vydali předběžnou výstrahu. Nejnižší teploty by se v těchto hodinách měly pohybovat od -3 do -1 °C. Poté nás čeká deštivý den, srážky budou k večeru od severu ubývat.

Kvůli mrazům ve vegetačním období hrozí poškození rostlin. „Ohrožené rostliny a plodiny je možné ochránit fólií. Toto je předběžné varování, doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí,“ dodávají meteorologové.