V nemocnicích jsou za naši pomoc vděční, říká student, který pomáhá v Kroměřížské nemocnici

Foto: Kroměřížská nemocnice

KROMĚŘÍŽ – Martin Navrátil je studentem třetího ročníku všeobecného lékařství na Masarykově univerzitě. Během koronavirové pandemie nabídl služby Kroměřížské nemocnici jako dobrovolník. Zajímá o psychiatrii, uplynulé týdny mu tak poskytly řadu podnětů o emocích a vnímání pacientů.

Zprvu chtěl Martin nastoupit do některé z nemocnic v Brně, ty ale upřednostňovaly mediky, kteří bydlí ve městě nebo okolí. „Respektoval jsem to. A protože jsem z Bezměrova na Kroměřížsku, obrátil jsem se s nabídkou pomoci na Kroměřížskou nemocnici. Domluvili jsme se rychle. Musím přiznat, že za pomoc nás, studentů, jsou tady hodně vděční. Což ale určitě platí i pro další nemocnice,“ podotýká student.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pracuje v osmihodinových ranních a odpoledních směnách. Nejčastěji bývá zařazen na takzvanou triáž u vstupu do nemocnice, kde jsou pacienti tříděni na bezpříznakové a na ty, u kterých je podezření na koronavirus. Pacienti s příznaky jsou označeni barevnou kartou a odesláni na speciální vyšetření, ostatní pokračují na oddělení, na které přišli.

Stav příchozích zjišťuje pomocí řady otázek a také jim měří teplotu. „Při těchto kontaktech se vždy chráníme ochrannými pomůckami. Snažíme se dělat vše pro to, abychom nenakazili sebe, ani nikoho ze svého okolí, “ ujistil Martin Navrátil.

Reakce lidí na proceduru na triáži jsou různé, ve většině případů jsou ale vstřícní a spolupracují. Nastavený systém funguje podle studenta z Masarykovy univerzity bez problémů. „Spokojený jsem i s přístupem zkušených zdravotníků k nám, nováčkům. Díky nim máme pocit, že jsme v nemocnici opravdu platní,“ konstatoval.

Čerstvě nabyté zkušenosti Martina utvrdily v odhodlání věnovat se po dokončení studia psychiatrii. Má však stále i druhou variantu, kam by se mohla ubírat jeho profesní specializace. Tou je interní medicína, tedy obor zabývající se převážně vnitřními orgány. „Na definitivní rozhodnutí mám ještě dost času. Teď se soustředím na to, abych zvládal co nejlépe své povinnosti v Kroměřížské nemocnici,“ uzavřel Martin Navrátil.