Začíná rekonstrukce nádraží v Budějovicích. Stát bude přes půl miliardy

Výpravní budova v Českých Budějovicích (zdroj FB Správa železnic, státní organizace)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Rekonstrukce výpravní budovy v krajské metropoli je již na spadnutí. Správa železnic totiž vybrala zhotovitele. Stavební práce začnou na přelomu května a června a hotovo by mělo být do konce roku 2022.

Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 korun. „Zaměří se i na navazující přízemní křídla pod 1. nástupištěm na severní a jižní straně budovy. Zahrnou rekonstrukci obvodového pláště, oken a dveří, střechy, interiérů a technického zázemí, oživí se rovněž stávající nevyužité prostory,“ upřesnila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Současně s rekonstrukcí výpravní budovy se předpokládá revitalizace přilehlých venkovních prostranství, kde vzniknou nová parkovací stání pro imobilní občany. Na severní ploše se lidé dočkají klidové zóny.

Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové je účelem projektu provést celkovou revitalizaci objektu, optimalizovat provozní prostory a ostatní plochy upravit pro komerční využití, zmodernizovat veškeré veřejně přístupné prostory a vytvořit administrativně provozní zázemí pro zaměstnance Správy železnic.

„Na nejfrekventovanějších místech vzniknou obchodní jednotky. Bezpečnost cestujících se zvýší vytvořením hlavního vchodu do výpravní budovy přímo z Lannovy třídy. Celá trasa z prostoru podchodů pod nástupišti přes budovu až na Lannovu třídu bude nově plně bezbariérová,“ dodala Friebová.