Sezóna alergií je v plném proudu. Jak správně používat oční kapky a jak s nimi skloubit make-up

Ilustrační foto

Téměř každý člověk někdy v životě použije oční kapky. Někdo jen dočasně, když ho například trápí alergie, zánět nebo po lékařském zákroku, druhý pravidelně kvůli vysokému očnímu tlaku nebo jiným očním nemocem. Také stále více lidí aplikuje tzv. umělé slzy, protože se potýkají se syndromem suchého oka, který si vypěstovali díky nadměrnému sledování obrazovek a displejů nebo pobytu v uměle klimatizovaných místnostech.

Správná technika kapání očních kapek pomáhá nejen zbytečně neplýtvat těmito drahými přípravky, ale také ochrání oči a zefektivní léčbu. Navíc se nejedná o nic složitého.

Základní pravidla

Nikdy si nesahejte do oka ani na kapky či mast špinavýma rukama. Než začnete cokoli s okem provádět, vždy si ruce pečlivě umyjte mýdlem. Kapky berte pouze čistýma rukama. Oko je totiž velmi jemný a vysoce citlivý orgán, takže byste si mohli zanést do oka velmi snadno infekci nebo také infikovat kapky. V dnešní době navíc potenciálně hrozí také nebezpečí koronavirové nákazy, pro kterou je lidské oko vstupní branou.

Zkontrolujte, jestli oční přípravky nejsou prošlé. Zatímco u jiných přípravků lze někdy mávnout rukou nad mírně prošlou expirací, u očních kapek a mastí toto raději nikdy nedělejte. Důvodem je právě vysoká citlivost očí. Pamatujte, že zrak máte jen jeden a jeho, byť částečná ztráta, je vždy velkou pohromou. Zrak nám totiž zprostředkovává až 80 % všech informací.

Přečtěte si příbalový leták. Některé kapky je před použitím nutné protřepat. Také je potřeba vědět, kdy, jak často a kolik kapek si máte do každého oka kápnout. To vám však řekne lékař, popř. v lékárně (pokud se jedná o volně prodejný přípravek).

Jak správně kapat do oka

Pokud si kapete poprvé nebo vám dříve kapal někdo jiný, můžete mít obavy. Kapání však nebolí, jde spíše jen o nepříjemný pocit. Vše se stane rutinou, jakmile získáte trochu cviku. Některé oční kapky mohou z počátku způsobit jemný pocit pálení v oku, ale tento problém by měl brzy ustoupit. Pokud ne, pak se raději poraďte s lékařem.

  1. Lahvičku uchopte pravou rukou dnem vzhůru.
  2. Zakloňte hlavu. Obě oči mějte otevřené.
  3. Ukazováčkem levé ruky stáhněte dolů spodní víčko, takže vám vznikne „kapsa“ na kapky.
  4. Podívejte se nahoru a posbírejte veškerou odvahu.
  5. Nyní přichází zlatý hřeb. Pravou rukou si do oka kápnete, a to tak že lahvičku mírně (aby nevyteklo příliš mnoho přípravku) zmáčknete. Pokud se vám ruka chvěje, můžete si ji opřít zápěstím o čelo, tím ji zafixujete. Kapku směřujete do kapsy, kterou jste si vytvořili stažením spodního víčka. Dávejte pozor, abyste se kapátkem nedotkli oka a jeho okolí. Jinak totiž hrozí, že si infikujete lahvičku a kapky samotné. Na druhé straně hrozí také, že si zanese již do nemocí oslabeného oka další infekci. Obzvlášť zvýšené riziko hrozí pokud jedny kapky užívá více lidí. Například když koupíte jedny dezinfekční oční kapky pro své obě děti.
  6. Oko uvolněte a jemně zavřete. Nechejte ho na chvíli (cca 30 vteřin) zavřené, přičemž můžete trochu „zakoulet“ očima, aby se tekutina stejnoměrně rozmístila. Jestliže vyteče trochu tekutiny mimo oko, nic se neděje. Mnohdy totiž z kapátka vyjde více než jen jedna dávka.
  7. Oko otevřete a zamrkejte.

Zpravidla je nutno kapat do obou očí, pokud je však postiženo jen jedno oko, je možné, že vám lékař určí kapání pouze do jednoho oka.

Mějte na paměti

Po použití lahvičku kapek hned uzavřete. Jestliže si musíte kapat více různých kapek, minimální časový odstup by měl být alespoň 10 minut, aby se kapky z očí vzájemně nevyplavily a také aby nedošlo ke smíchání obou léčivých přípravků. Nejdříve se aplikují kapky a pak masti, protože jsou hutnější. Masti se většinou aplikují večer před spaním, vytvářejí totiž na oku film, přes který je hůře vidět.

Oční kapky a make-up

Jestliže si malujete oči, je lepší nejdříve zvládnout všechny „kapací“ procedury, oči nechat opět na chvíli odpočinout a teprve pak aplikovat řasenku, linky a stíny. Jinak hrozí, že podrážděné oči budou reagovat slzením a make-up místo toho, aby vás zkrášlil, vám bude sloužit spíše na odstrašení nepřítele. Také si oči večer pravidelně pečlivě odličte šetrným přípravkem, který nebude vaše oči dráždit. Naordinujte si občas dny, kdy si nebudete oči malovat vůbec, aby si oddechly.

Co se týká očního make-upu, dávejte přednost hypoalergenním přípravkům. Dá se totiž předpokládat, že vaše oči jsou citlivější, a to jak díky zdravotním problémům, kvůli kterým si kapete, tak díky samotným očním kapkám, které vám sice pomáhají, ale mnohdy také oko poněkud dráždí (např. vysušují, obsahují konzervační látky atd).