Zdravotnická záchranná služba slaví Den linky 155

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Dnešní den 15. květen je v celé České republice dnem národní tísňové linky 155. Zdravotnická záchranná služba funguje 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Celkový počet loňských výjezdů všech Záchranných služeb v republice byl 1137701, ošetřili při nich 993424 pacientů. Celkový počet příchozích tísňových volání na všechny ZZS v ČR byl vloni 1700555.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Zachraňují lidské životy. Proto si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí, Dnem linky 155. „Letos je třeba obzvlášť vyzdvihnout práci našich zdravotníků, pro které byly uplynulé týdny kvůli koronavirové epidemii mimořádnou zátěží,” uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Operační středisko jihomoravské záchranky mělo v průměru až 30 procent hovorů navíc, než je obvyklé. Hovory byly navíc podstatně delší, protože operátoři kladli volajícím více otázek. Také se změnily principy, podle nichž byli do nemocnic umísťováni pacienti. Výjezdové skupiny čelily především velkému psychickému tlaku, vyjížděly k pacientům, kteří byli COVID pozitivní nebo u nich na toto onemocnění vzniklo podezření. „Jednalo se o náročné období a chceme všem, kteří nás po tuto dobu podporovali, velmi poděkovat,” dodala mluvčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.