Konec vyprahlých trávníků? Rožnov se chystá na boj se suchem

Ilustrační foto

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – V reakci na klimatické změny připravuje Rožnov pod Radhoštěm opatření, která by měla dopady ničivého sucha zmírnit. Možností je odvádění vody z chodníků na přilehlou zeleň i změny ve způsobu sekání travnatých ploch. Uvažuje se také nad využitím dešťové vody z budov, které patří městu.

Prognózy předpokládají největší sucho za poslední desítky, možná i stovky let. Při rozsáhlejších rekonstrukcích se tento problém snaží město zohledňovat například instalací žlabů, vhodným spádováním nebo úpravou sklonu komunikace. „Právě tohle chceme využít. V letošním roce vyzkoušíme nový způsob odvádění dešťových vod z chodníků. Voda, která nám naprší na chodník, nepoteče do kanálů, ale bude vhodně upraveným sklonem chodníku odvedena do přilehlé zeleně,“ přiblížil Drahomír Janíček z odboru správy majetku.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Každoroční parná léta mění zelené trávníky na vyprahlou žlutou plochu, která pocitovou teplotu ještě zvyšuje. Jedním z možných řešení je úprava sekání trávy. „Plánované je sečení trávy na větší délku, což znamená, že tráva při případném dešti pojme více vody a udrží v sobě déle vlhkost. Pocitově poté sníží teplotu okolního vzduchu. Stejně jako v loňském roce, vytipujeme lokality, kde je možné sekat trávu méně často. Primárně to však budou místa, kde se nepohybuje velké množství lidí a zejména dětí,“ dodal Miroslav Kovář, vedoucí oddělení komunálních služeb.

Právě kvůli velkému množství travnatých ploch chce město zvážit možnosti využití dešťové vody z vlastních budov. „Jsme si vědomi faktu, že tuto vodu je možné využívat například na zalévání a ušetřit tak velké množství peněz nebo vodu vsakovat a udržet tak vlhkost v půdě. Věřím, že bychom to již v příštím roce mohli vyzkoušet i v praxi,“ podotkl místostarosta Jan Kučera.