Na Vysočině už můžete do muzeí a galerií. Od pondělí otevře i většina hradů a zámků

Na rohu havlíčkobrodského náměstí sídlí vedle sebe Muzeum Vysočiny a Galerie výtvarného umění. Foto: archiv Vysočina Tourism

VYSOČINA – Většina krajských galerií, výstavních síní, muzeí a jejich poboček už po koronavirové pauze otevřela dveře návštěvníkům. Od 25. května pak plánují expozice zpřístupnit i hrady a zámky. Návštěvníci musejí počítat s režimem prohlídek v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod můžete aktuálně vidět výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře aneb Vesnický život na přelomu 19. a 20. století. Je přístupná až do 30. srpna. Štáflova bašta zatím zůstává uzavřená větším skupinám a je přístupná pouze jednotlivcům.

Otevřely se také Muzeum Vysočiny Jihlava včetně pobočky v Třešti. V Jihlavě mohou zájemci zhlédnout výstavu Po stopách brouka Pytlíka aneb Hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory očima entomologa. Dalším lákadlem jihlavského muzea jsou Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb Využití dendrochronologie v archeologii nebo výstava věnovaná 100. výročí narození významného českého historika a archiváře Františka Hoffmanna. Průřez celoživotní tvorbou fotografa Antonína Chloupka mapuje další výstava s názvem 75. Hrad Roštejn se otevře od 2. června, protože tu zatím ještě probíhá úprava jeho nádvoří.

Muzeum Vysočiny Pelhřimov zve na výstavu O krávě přibližující chov hovězího dobytka, který byl dříve neodmyslitelnou součástí každodenního života lidí na venkově. Interiéry hradu Kámen uvítají první návštěvníky v pondělí 25. května.

Zavítat můžete i do Muzea Vysočiny Třebíč sídlícího v prostorách zámku i do Centra tradiční lidové kultury v Cyrilometodějské ulici, kde probíhá výstava Lidové zvyky na Vysočině. Pobočka Muzeum řemesel Moravské Budějovice zatím zůstává uzavřena z důvodu probíhající dlouhodobé rekonstrukce. Výstava k výročí konce druhé světové války proto proběhne v moravskobudějovické Besedě. Pobočka Muzeum Jemnice se otevře od června.

Muzeum Velké Meziříčí zve na výstavu o historických cukrárnách, zámecké expozice otevře od 25. května. Přístupné je i Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. V Muzeu nové generace ve žďárském zámku je k vidění výstava Včela – cesta do včelího města. Prohlídková trasa Po stopách Santiniho v prostorách zámku bude přístupná také až od pondělí.

Své návštěvníky přijímají také Oblastní galerie v Jihlavě, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, i když zatím bez doprovodných programů. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je připravena otevřít 22. května.