Krajská záchranka pořídila sedm nových sanitek, příští rok chystá nákup dalších osmi

Už brzy bude možné na silnicích Vysočiny potkat tyto krasavce. Ideální však bude, když je nebudete potřebovat. Foto: ZZS Kraje Vysočina

VYSOČINA – Také letos čeká Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina pravidelná obnova vozového parku. Už brzy se na silnice našeho kraje a za pacienty dostane sedm nových zásahových sanitek, které budou sloužit na výjezdových základnách ve Žďáru nad Sázavou, Velkém Meziříčí, Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Třebíči, Moravských Budějovicích a v Pelhřimově. V ostrém provozu budou zásahové sanitky sloužit zhruba osm let.

„Celková cena sedmi nových sanitek se vyšplhala na více než 19 milionů korun,” informovala ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová, která zároveň připomněla, že obměna části zásahového vozového parku krajské záchranky probíhá každoročně. Naposledy získali krajští záchranáři osm nových sanitek loni v červnu a také na příští rok chystají nákup dalších osmi vozů.
„Nové sanitky mohou dosáhnout až 184kilometrové rychlosti v hodině. Potřebují dojet i do méně přístupný míst, a to i v zimě, proto mají pohon obou náprav. Komfort pak zvyšuje klimatizace ambulantního prostoru. Nové sanitky (VW Transporter 4motion) mají také automatickou převodovku,” upřesnil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Nejde však o jedinou novinku v garážích výjezdových stanovišť krajské záchranky. Už na přelomu loňského a letošního roku koupili dvě nová auta značky KIA Sportage, která mohou dosáhnout až 201kilometrové rychlosti v hodině a zajišťují lékařskou přednemocniční neodkladnou péči v setkávácím systému, tzv. Rendez-Vous. Ke koupi vozů za více než 2,6 milionů korun přispěl Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Od počátku dubna pomáhají na výjezdových základnách v Jihlavě a v Pelhřimově.

Ročně záchranáři se sanitkami po Vysočině najedou přes 1,5 milionu kilometrů

Průměrné stáří zásahových vozů krajských záchranářů se pohybuje kolem čtyř let. Aktuálně vlastní krajská záchranka 82 vozidel, z toho 67 sanit (včetně Rendez-Vous). V loňském roce sanitky najely 1,73 milionů kilometrů, zatímco v roce 2017 absolvovaly přibližně o 40 tisíc kilometrů méně. V roce 2019 záchranáři vyjížděli k 47 158 případům, v roce 2017 mířili na pomoc k 45 662 situacím.