Hrady a zámky postupně otevírají. Elektronickou vstupenku s sebou!

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Hrady, zámky a muzea v Moravskoslezském kraji postupně obnovují provoz. Návštěvníci však stále musí počítat s dočasným nepohodlím v podobě zvýšených nároků na desinfekci rukou, nebo zmenšených skupin lidí během prohlídek. S tím souvisí také nutnost rezervace místa předem a požadavek některých provozovatelů na zakoupení online vstupenek v předstihu.

„V Moravskoslezském kraji už jsou otevřeny hrad Hukvaldy, Zámek Frýdek-Místek, Žerotínský zámek v Novém Jičíně a Archeopark v Chotěbuzi,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo a doplnil, že příští týden obnoví provoz také Kotulova dřevěnka v Havířově, Zámek Bruntál a Kosárna v Karlovicích. Hrad Sovinec se návštěvníkům otevře 9. června a 19. června bude slavnostně otevřeno také Muzeum Těšínska v Českém Těšíně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Mezi zvýšená hygienická opatření patří i zrušení provozu dotykových obrazovek pro návštěvníky. Dále nebude možné používat interaktivní pomůcky ani audio průvodce,“ vyjmenoval Lukáš Curylo nástrahy, které čekají na návštěvníky památek.

Problém může nastat ve chvíli, kdy se lidé před prohlídkou hromadí ve vstupních halách. „Návštěvníkům doporučujeme, aby si vstupenky koupili s předstihem on-line. Vyhnou se tím případnému čekání a zároveň si s garancí zajistí volná místa při prohlídkách,“ vysvětlil dále náměstek Curylo. Elektronické vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách většiny hradů a zámků. Na pokladnách jsou pak preferovány bezhotovostní platby.

Elektronické vstupenky nabízí Zámek Kunín, Žerotínský zámek, Frýdecký zámek, hrady Hukvaldy a Sovinec, Zámek Bruntál a Kosárna v Karlovicích ve Slezsku. Od 19. června bude prodej on-line vstupenek zahájený také v Muzeu Těšínska a v Archeoparku v Chotěbuzi.

A jak to vypadá na jednom z již otevřených hradů? „Na hradě Hukvaldy začala turistická sezóna už před dvěma týdny a návštěvníci bez problémů dodržují všechna opatření,“ řekla kastelánka hradu Barbora Kožušníková. Při komentovaných prohlídkách došlo na Hukvaldech ke snížení počtu lidí ve skupinkách ze čtyřiceti na třicet. „O víkendu přišlo na hrad 1200 návštěvníků, což je číslo srovnatelné s běžnou návštěvností. Přesto tady nevznikaly žádné problémy,“ dodala Barbora Kožušníková s tím, že prohlídky zde probíhají třikrát za hodinu.