V Chýnovské jeskyni startuje nová sezona. Zkušebně i s eVstupenkami

Chýnovská jeskyně (zdroj caves.cz)

TÁBORSKO – Po nucené více než dvouměsíční pauze se pro veřejnost otevře čtrnáct zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní České republiky. Mezi ně patří i Chýnovská jeskyně kousek od Tábora. Návštěvníci však budou muset dodržovat nařízená opatření. Správa jeskyní si také pro ně připravila letos novinku.

Nová sezona odstartuje v pondělí 25. května 2020. Novinkou, pro začátek nejprve ve zkušebním provozu, bude možnost koupit si na oficiálním webu (zde) elektronickou vstupenku. „Návštěvníkům tak chceme nabídnout možnost dalšího způsobu nákupu vstupenek, aby už k jeskyni jeli s tím, že mají prohlídku garantovanou,“ říká ředitel Správy jeskyní Lubomír Přibyl.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V úvodním zkušebním provozu vypíší jednotlivé jeskyně na internetu obvykle dva či tři časy prohlídek prodávaných pomocí eVstupenky. Chýnovská jeskyně stanovila tyto prohlídky na 10:00 a 14:00 hodin a každou z nich si může zarezervovat 25 návštěvníků. Ostatní prohlídky během dne budou nadále prodávány klasicky v pokladně, operativně dle zájmu příchozích a možností průvodců. Prohlídky ve všech jeskyních v republice jsou organizovány pouze s průvodcem. „Kupující eVstupenek upozorňujeme na nutnost dorazit k jeskyni s dostatečným předstihem. Při nestihnutí času prohlídky vstupenky bez náhrady propadají,“ sdělil tiskový mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš.

Dva a půl měsíce bez návštěvníků a příjmu ze vstupného mnohé jeskyně využily například k údržbě a čištění vnitřních prostor. Správa jeskyní se věnuje i modernizaci zázemí pro návštěvníky. „U Chýnovské jeskyně tak finišují přípravy stavby nového návštěvnického střediska. To bude mít podobu historické bývalé výtopny lokomotiv z nedalekého kamenolomu v Pacově hoře,“ nastínil Gejdoš.