Za přísných omezení už můžete navštívit své blízké v nemocnicích

Za celé řady přísných pravidel můžete na chvilku navštívit své blízké v krajských nemocnicích. Foto: Libor Blažek

VYSOČINA – Od pondělí 25. května můžete navštívit své blízké v krajských nemocnicích. Ovšem pouze za předpokladu, že dodržíte několik nastavených omezení. Každá nemocnice je má definovaná trochu jinak, a je proto důležité se informovat přímo u lékařů.

Přísná pravidla zahrnují pouze dva návštěvní dny – středu od 15.00 do 17.00 hodin a neděli od 14.00 do 16.00 hodin. Za každým pacientem může přijít pouze jeden člověk, a to na dobu maximálně 30 minut. Pokud půjdete na návštěvu s doprovodem, musí s tím vždy předem souhlasit ošetřující lékař. Souhlas lékaře je nutný také v případě, že chcete vstoupit na oddělení ARO, JIP, ODN a LDN.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Každý, kdo se chystá na lůžkové oddělení, musí vyplnit triážový dotazník a musí mít aktuálně naměřenou teplotu nižší než 37 °C. Samozřejmostí je používání roušek, dodržování doporučené vzdálenosti i zvýšená hygiena. Obecná pravidla platí pro celý Kraj Vysočina, ale jednotlivé nemocnice si mohou organizování návštěv přizpůsobit konkrétní situaci a místním podmínkám v zařízení. Po týdnu se budou opatření hodnotit a je možné, že se přístup někde ještě dodatečně změní.

Návštěvy pouze pro pacienty, kteří jsou v nemocnici pět dnů a více

Návštěvy budou mít povolené ti pacienti, kteří jsou v nemocnici pět dnů a více. Toto konkrétní omezení se nevztahuje na Nemocnice Pelhřimov, kde je podle statistik nejlepší epidemiologická situace v celém kraji. „Opačným případem je nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde i s ohledem na nedávnou situaci v Kynicích a v Domově se zvláštním režimem v Břevnici bude povoleno navštívit pacienta na všech lůžkových odděleních pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Stejný přísnější postup bude platit také v jihlavské nemocnici, a to hlavně z důvodu, že se zde v rámci kraje soustředí péče o pacienty s vážnými onkologickými, kardiologickými a dalšími onemocněními,“ vysvětluje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný a doplňuje, že výše uvedená omezení se netýkají návštěv pacientů v terminálních stádiích, tam budou platit pravidla jako doposud.

„Povolením návštěv k nemocným chceme zvýšit komfort našich pacientů. Protože je ale nebezpečí onemocnění COVID – 19 stále přítomno, musíme tato přísnější hygienická opatření zavádět. Věříme, že je pacienti i jejich blízcí pochopí. Jsou přijímána hlavně pro zajištění bezpečnosti našich pacientů a zároveň i zaměstnanců. Pokud je to možné, prosíme všechny, aby využili ke kontaktu se svými blízkými, kteří jsou v nemocnici hospitalizovaní, například moderní technologie. Pokud návštěva dorazí, doporučujeme za příznivého počasí využít pro setkání náš rozsáhlý nemocniční park,“ uvedla ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

„Návštěvy jsou od pondělí 25. května povoleny individuálně po dohodě na daném oddělení s ošetřujícím lékařem. Prosíme tedy všechny, kteří míří za svými blízkými, aby se nejprve telefonicky informovali na oddělení. Děkujeme,“ uvádí na stránkách Nemocnice Jihlava.

„U pacientů, kde není dobrá prognóza, je možná návštěva i mimo stanovené pravidlo,“ informují na webu havlíčkobrodské nemocnice.

„Velmi oceníme, jestliže i nadále budete využívat ke kontaktu s Vaším blízkým moderní technologie a návštěvy svých příbuzných či známých v nemocnici omezíte na minimum,“ dodávají na webu třebíčské nemocnice.