Doma vše hotové? Pokračujte na zahradě

Nouzový stav, s ním spojená striktní omezení a velké obavy z nákazy koronavirem máme za sebou a naše životy se pomalu vracejí do svobodnějšího režimu. Někdo si doma třeba vymaloval, jiný vyklidil skříně a komory a dokonale uklidil. Někdo se během karantény naučil cvičit nebo meditovat a jiný pochopil, že práce rukama je přesně to, co potřebuje, aby se nezbláznil. Každopádně, co a kde budeme dělat na jaře a potom v létě, jsme v karanténě plánovali úplně všichni.

Že Češi nebudou sedět jen tak s rukama v klíně a že prostě jsou národem chatařů, chalupářů, zahrádkářů a kutilů, dokázali okamžitě po otevření hobbymarketů před Velikonocemi. Během jediného dne utratili zhruba půl miliardy korun, což bylo dvakrát víc než loni. Kromě sazenic rostlin pro užitek a kytek pro krásu lidé nakupovali především nářadí a potřeby pro domácnost. Otevření stavebnin pak pomohlo nejen drobným živnostníkům, ale i domácím kutilům pustit se do práce a po úklidu domácností začít s drobnými stavebními úpravami a opravami svého bydlení.

Karanténa skončila, je čas vyrazit ven

Jakmile vláda uvolnila pravidla pohybu, lidé vyrazili na svoje zahrady a chalupy. V době karantény se totiž dalo vymýšlet a plánovat, jaká vylepšení a změny nad rámec běžné údržby si letos nadělíme. S ohledem na rostoucí ceny zeleniny a ovoce tak Češi rozšiřují záhonky, staví skleníky a opět se spoléhají sami sebe a své výpěstky. Vyšší poptávku po svých službách proto registrují třeba půjčovny stavebních a zahradních strojů, žádané jsou i firmy nabízející zahradnické služby. Lidé se sice snaží ušetřit a spoustu prací zvládnou vlastními silami, ale zároveň už ví, že stroje šetří čas a odborníci jednoduše chyby začátečníků nedělají.

Práci strojům – užitečné pomocníky si můžete půjčit nebo koupit

Navíc i s letošní dovolenou to vypadá, že ji ve větší míře budeme trávit doma nebo, ti šťastnější, na chalupě. To s sebou ale samozřejmě nese další nároky na prostředí a vybavení, které v minulých letech až tak potřeba nebylo. Na řadu proto přicházejí stavby bazénů, zahradních domků, pergol, letních kuchyní s grilem a udírnou, dětských prolézaček a skluzavek, zahradních jezírek a třeba už zmiňovaných skleníků. A tady by opět měli přijít na řadu odborníci a pracovní stroje. Sami se nepouštějte ani do práce s krumpáčem a lopatou. Na výkopové práce si pozvěte zkušeného bagristu a díru pro bazén nebo třeba čistírnu odpadních vod budete mít hotovou v jednom dni. A i další práce dělejte svépomocí jen částečně. Možností, jak sobě ulehčit a hlavně ušetřit čas, je hned několik. Buď najdete ve svém okolí řemeslníka či firmu, které si na danou práci sjednáte, a vše necháte na nich, nebo, pokud už máte nějaké zkušenosti, si alespoň zapůjčíte profi nářadí. Půjčovny disponují obrovským sortimentem, půjčíte si cokoli, od vrtačky až po třeba motorové kolečko. A nejde jen o stroje pro stavbu, půjčovny mají i velký výběr zahradní techniky. Třetí možností je potřebné nářadí zakoupit. To se ale vyplatí až při stavbě rodinného domu nebo následných úpravách okolí, kdy budete takové zařízení využívat déle. Některá pořídíte z druhé ruky a stejným způsobem je pak zase prodáte dál. Jejich zakoupení a následný prodej ve finále vyjde levněji, než si je opakovaně půjčovat.

Zkušení ví, že kdo je připraven, nebývá překvapen

Ačkoli to v květnu může znít trochu bláznivě, až se zima zeptá, co jste dělali v létě, měli byste směle odpovědět – připravovali jsme se! Právě teď je totiž čas začít přemýšlet o příští, nejen topné, sezoně. Ať už používáte k vytápění jakýkoli druh energií, v létě bývá nejpříhodnější doba na zajištění pravidelných revizí a servisu topidel a komínů. Kominíci sice mají přes léto spoustu práce na novostavbách, daleko lépe se jim ale plánují pravidelné revize, pokud nutně nepotřebujete komín používat. Podobné je to i s revizemi a servisem plynových kotlů nebo tepelných čerpadel. Pokud topíte pevnými palivy, s nadcházejícím létem jsou ceny dřeva, pelet nebo uhlí příznivější než před topnou sezonou. Prodejci budou nabízet řadu slev nebo výhod při jejich dodání. A vám pak odpadne stres při shánění a uskladňování paliva na poslední chvíli.