Filmaři jsou zpět. Ve Zlínském kraji se opět začalo natáčet

Režisér Václav Kadrnka a štáb při natáčení filmu Zpráva o záchraně mrtvého v Kroměříži. Foto: Zlín Film Office

ZLÍNSKÝ KRAJ – Po nucené pauze se filmové štáby začínají vracet do Zlínského kraje. V uplynulých dnech se ve zlínské a Kroměřížské nemocnici natáčely záběry pro nový film Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého. Pokud zůstane vývoj pandemie nadále příznivý, další filmové projekty budou brzy následovat.

Jako první se v regionu objevil tým režiséra a zlínského rodáka Václava Kadrnky, který vzniká v česko-slovensko-francouzské koprodukci a podpořil ho Zlínský kraj. Rodinné drama popisuje boj matky a syna, kteří se odmítají vzdát, poté co otec upadne do kómatu. V hlavních rolí se objeví Viktor Dyk a Zuzana Mauréry.

Staňte členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zpráva o záchraně mrtvého vychází se skutečné události, která se odehrála přímo v Kadrnkově rodině. „Můj tatínek měl mozkovou příhodu. Když byl v kómatu, snažili jsme se ho s mámou probrat. Mluvili jsme na něj, trávili u něj několik hodin denně. Navzdory pesimistickým předpokladům za nějaký čas začal opravdu reagovat, probírat se,“ říká režisér.

Samotné natáčení začalo 2. března, kvůli koronavirovým opatřením ale bylo přerušeno. Štáby se do kraje vrátily až mezi 20. a 24. květnem. „Podle původního plánu jsme ve Zlínském kraji měli být už v březnu. Přesně v té době byl ale vyhlášen nouzový stav. To, že jsme pro natáčení potřebovali zrovna interiér nemocnic, celé věci příliš nepomohlo. Druhý pokus naštěstí už vyšel, i když jsme bohužel museli délku pobytu na Zlínsku zkrátit,“ vysvětluje producentka ze společnosti Sirius Films Simona Kadrnková.

V hlavních rolích se objeví Vojtěch Dyk a Zuzana Mauréry. Foto: Zlín Film Office

Další tři filmové projekty jsou na spadnutí

Kadrnkův štáb není jediný, který se rozhodl na přelomu jara a léta točit právě ve Zlínském kraji. „Ve velmi blízké době by se u nás měl objevit další úspěšný režisér se svým štábem, a to držitel Českého lva Olmo Omerzu. Na červen pak máme avizované hned dva další filmové projekty,“ uvádí Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Filmaři doufají, že vývoj pandemie už plánovaná natáčení neohrozí. „Všichni jsou teď z logických důvodů opatrnější, proto bohužel nemůžu k těmto projektům prozradit víc,“ dodává Hladká.

Návrat filmařů do regionu je po nucené pauze vítaná zpráva. Podle statistik Státního fondu kinematografie směřuje totiž až 60 procent nákladů vynaložených na výrobu filmu do nefilmových profesí. Audiovize tak může výrazně přispět k rozpohybování utlumené ekonomiky ve státě i zlínském regionu.

Režisér Václav Kadrnka při natáčení filmu Zpráva o záchraně mrtvého v Kroměříži. Foto: Zlín Film Office