Parazitologové v Budějovicích testovali vakcínu proti borelióze. Známe výsledek!

Klíšťata v chovu Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky (zdroj Biologické centrum AV ČR / foto Pavlína Jachimova)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Proti lymské borelióze se lidé zatím nemohou nechat očkovat. Teď však svitla naděje. Parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky vyzkoušeli vakcínu proti ní. Vědci látku testovali na myších a prokázala stoprocentní účinnost.

Očkovací látku vyvinul přední americký farmaceutický koncern Sanofi a pro její otestování na evropském klíštěti si vybral právě české vědce z budějovického Parazitologického ústavu. Nová očkovací látka navazuje na dřívější americkou vakcínu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„První vakcína na lymskou boreliózu byla založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti, označovaném OspA. Byla to jednoduchá molekula, která měla řadu vedlejších účinků, zabírala jen na jeden druh borelie a byla použitelná jen v Americe, kde se tento druh borelie v klíšťatech vyskytuje,“ vysvětluje parazitolog Radek Šíma z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Dnes je známo 21 druhů borelií, mají různé povrchové proteiny, ty se navíc při přesunu z klíštěte do těla člověka mění, jako by převlékaly kabát. Farmaceutická firma proto vylepšila strukturu očkovací látky.

„Tato nová struktura umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky. Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ říká Radek Šíma. Imunitní systém, který je vytrénovaný očkovací látkou, okamžitě rozpozná borelie v těle a zlikviduje je. „Navíc zásadní inovace vakcíny spočívá v tom, že cílí na všechny druhy borelií,“ dodává parazitolog.

Vědci látku testovali na myších a měla stoprocentní účinek. Teď bude záležet na tom, zda farmaceutická firma investuje do klinické studie (testování vakcíny na lidech) a rozhodne se vakcínu připravit pro trh.

Lymská borelióza je infekční onemocnění, jejímž prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat také horečkou, bolestí svalů či únavou. Tyto příznaky, připomínající chřipku, se však nemusejí objevovat ve všech případech. Onemocnění se léčí antibiotiky. Pokud zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.