Filmové klapky vyráží na pouť po republice. K vidění jsou nyní ve Zlíně

Salon filmových klapek začíná v centru Zlaté jablko. Foto: Archiv pořadatelů

ZLÍN – Tradiční výstava umělecky ztvárněných klapek na dřevěném podkladu vyráží na cestu po českých a moravských městech. Kvůli komplikacím způsobeným pandemií koronaviru začíná letos ve Zlíně v termínu původního konání Zlín Film Festivalu. Lidé se na ně mohou přijít podívat do centra Zlaté jablko, kde budou vystaveny až do půlky června.

Letošní kolekci 23. Salonu filmových klapek tvoří 132 originálních děl. „Již tradičně svou klapkou přispěli výtvarnici jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku, bez jediné absence,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Mezi nováčky se objeví například Petr Urban, kreslíř, ilustrátor a autor postavičky Rudy Pivrnce. Své dílo představí i zakladatel a nejvýraznější představitel české streetartové scény a kultovní postava domácí graffiti scény Michal Škarpa.

Umělci se nechali inspirovat například oblíbenými filmovými a dětskými motivy nebo hlavním tématem letošního jubilejního festivalu 2020: Návrat do budoucnosti. „Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem Pohádky tisíce a jedné noci poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana, průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110 narozeniny,“ dodává Čestmír Vančura.

V polovině června se klapky vydají do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a poté se vrátí do Zlína, kde se v neděli 6. září uskuteční aukce v Kongresovém centru. Výtěžek poputuje na podporu začínajících tvůrců a autorských snímků studentů filmových škol.

V uplynulých 22 ročnících se vydražilo již 2492 klapek a celkový výnos činí 35 588 000 korun. Největší úspěch sklidila klapku Libora Vojkůvky „Touhy plná klapka rozevřená“, která se v roce 2008 vydražila za 199 tisíc korun. Ze získaných peněz nadační fond podpořil na 350 audiovizuálních a vizuálních projektů.

Výstava začíná v pátek 29. května v obchodním a zábavním centru Zlaté jablko ve Zlíně. Klapky tu budou k vidění až do 14. června.

Foto: Archiv pořadatelů