Video: Pacienti s roztroušenou sklerózou hromadě zdolali Prašivou

Foto: Roskaři dnes pokořili Prašivou. Připojilo se k nim také vedení ostravské Fakultní nemocnice.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Sdružení pacientů s roztroušenou sklerózou ROSKA na dnešek připravilo, spolu s lékaři a sestrami Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, společné zdolání beskydské sedmistovky Prašivé. Právě dnešní pokoření vrcholu souvisí s Dnem roztroušené sklerózy, který připadá na 30. květen.

K akci se letos poprvé připojil také ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant a jeho náměstek Petr Foltýn, což je naprosto výjimečným neformálním setkáním pacientů s lékaři i vedením nemocnice. „Za sebe musím říct, že jsem den strávil mezi skvělými lidmi. Velmi mě to setkání nabilo,“ řekl na konci akce ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

„Je to pro nás velká motivace, že si lékaři i ředitel našli čas, aby nás podpořili a dali nám tak najevo, že jim nejsme lhostejní. Všichni si jejich přístupu vážíme,“ řekla dojatá organizátorka výšlapu Naděžda Nováková, předsedkyně ROSKY Ostrava.

Celou dnešní akci provázela pohodová atmosféra. „Pozitivní zážitky pacienti s roztroušenou sklerózou moc potřebují. Mohli bychom chodit častěji,“ řekla lékařka Olga Zapletalová, která se akce také účastnila a byla to právě ona, kdo s myšlenkou podnikat společné výlety do hor v minulosti přišel.

V České republice žije s roztroušenou sklerózou asi dvacet tisíc lidí. V Moravskoslezském kraji se léčbě této nemoci věnuje jako jediné Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění, které patří k Fakultní nemocnici Ostrava. Zde se s roztroušenou sklerózou nyní léčí okolo dvou tisíc pacientů.

Video z dnešního výšlapu Roskařů na Prašivou