Hygienici povolili návštěvy v nemocnicích Libereckého kraje. Za jakých podmínek?

LIBERECKÝ KRAJ – Od dnešního dne jsou povoleny návštěvy ve zdravotnických zařízeních Krajské nemocnice Liberec (Liberec, Turnov, Frýdlant). Hygienici dosud nedoporučovali návštěvy z toho důvodu, že v krajských nemocnicích nebylo zcela možné zajistit protiepidemiologické podmínky.

V platnosti po uvolnění zákazu návštěv zůstávají nezbytná opatření:

  • Zvažte, nakolik je vaše návštěva nutná.
  • V případě, že na sobě cítíte příznaky onemocnění, zejména dýchacích cest nebo zažívacího ústrojí, na návštěvu nechoďte.
  • Důsledně respektujte pokyny ošetřujícího personálu.
  • Při vstupu si dezinfikujte ruce.
  • Během návštěvy mějte ústa a nos nepřetržitě kryta ústenkou (šátkem, respirátorem).
  • Omezte přítomnost u lůžka na jednu osobu.
  • Trvání návštěvy omezte na 15 minut.
  • Důrazně se doporučuje návštěvy vykonávat v době 15–17 hodin.

„Situace v kraji, pokud jde o nové případy, je v tuto chvíli klidná. Poslední případ onemocnění jsme evidovali 17. května. Nicméně z ohnisek, která jsou v rámci ČR a zejména pak Prahy, která je místem zaměstnání mnoha občanů také z Libereckého kraje a je místem podnikání mnoha firem, může být tento stav velmi křehký a není vyloučeno, že i v našem kraji se regionální ohnisko vyskytne. Je zřejmé, že s onemocněním COVID-19 se budeme vypořádávat dlouhodobě,“ popisuje ředitel Krajské hygienické stanice Vladimír Valenta a dodává: „Není to důvod k panice, ale k ostražitosti, bdělosti a zodpovědnosti v chování každého z nás, to znamená důsledná hygiena rukou, respirační etiketa, dodržování odstupů, zvažování, jakých akcí se účastnit.“

Od začátku epidemie bylo v kraji evidováno 200 nakažených, aktuálně je podle údajů krajské hygienické stanice 12 nemocných. V souvislosti s koronavirem zemřeli od začátku epidemie v Libereckém kraji čtyři lidé, všichni byli senioři. Uzdravilo se 184 lidí a v karanténě je momentálně z rozhodnutí hygieniků 42 lidí.

Krajská epidemiologická komise doporučila zákaz návštěv v nemocnicích Libereckého kraje do konce května, přestože vláda povolila rozvolnění už dříve. Ukázalo se, že v případě krajských nemocnic není možné zcela zajistit podmínky, které byly pro uvolnění stanovené. Nemocnice v tuto dobu přijímaly pacienty k zákrokům, které vyžadovaly jen krátkodobou hospitalizaci. Přítomnost otce u porodu byla a je i nadále povolena.

Ilustrační foto