KORONAVIRUS: Slovenský premiér navštívil Česko. Česko-slovenské hranice se bez omezení otevírají dnes o půlnoci

Zdroj: online vysílání

Česko – Do Česka zavítala celá vládní delegace ze Slovenska v čele s premiérem Igorem Matovičem. Pro něj se zároveň jednalo také o první zahraniční návštěvu během jeho funkčního období. Jak na společném brífinku s českým premiérem Andrejem Babišem oznámil, Slovensko se českým občanům otevře bez jakýchkoliv limitů již dnes o půlnoci.

Oba premiéři si pochvalovali, že mohli navázat na zavedenou tradici návštěv mezi českými a slovenskými vládními představiteli. Konkrétně Babiš pak Matovičovi poděkoval, že do Prahy s celou delegací zamířil i přes poměrně složitou situaci. Premiéři zároveň oznámili, že se hranice obou zemí vzájemně volně otevřou, Češi tedy budou moci bez omezení na Slovensko a Slováci zase do Čech.  „Na slovenské straně bude probíhat určitá kontrola jiných státních příslušníků, ale apeloval jsem, aby na hranicích české SPZ nekontrolovali,“ dodal se smíchem Babiš. Podle jeho slov bylo v zájmu obou zemí obnovit přeshraniční styk, Slovensko je po Německu druhou nejdůležitější zemí pro český export, stejně tak se jedná o jednu z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. „Je to příležitost, abychom se vzájemně podpořili v cestovním ruchu, který je nejvíce postižen – a je jasné, že potrvá delší čas, než se vrátíme do skutečného normálu. Toto je velká příležitost, jak si vzájemně pomoci,“ shrnul český premiér.

Také Igor Matovič vyjádřil radost nad obnovením běžného provozu na česko-slovenských hranicích. „Zpřísněný režim na hranicích jsme mnozí těžko prožívali a jsem velmi rád, že přecházíme do normálu, že bude možné navázat rodinné vazby. Praha láká Slováky, krásy Slovenska zase lákají mnoho Čechů,“ shrnul Matovič s tím, že i celá jeho návštěva Česka probíhala nad očekávání dobře a byla spíše přátelská než formální.

Zatímco pak Česko bylo nakloněno otevírání hranic se Slovenskem už dříve, právě Matovič vyčkával na posvěcení od slovenského týmu epidemiologů. „Od našich vědců mám zelenou, dohodli jsme se, že vůči zemím, kterým se naše hranice otevřou, budeme moci být otevření i v dopravě,“ shrnul Matovič v reakci na fakt, že ačkoliv česká strana dovolí individuální překročení hranice (autem), prozatím není jasné, jak to bude s autobusovými a vlakovými spoji. Babiš na to reagoval, že tuto otázku s týmem ještě v průběhu dneška probere. „Naši ministři vnitra o tom diskutují a my jim to připomeneme. Za sebe říkám, že bychom se měli vrátit do normálu a dovoleno bude vše,“ uzavřel Babiš.

Oba premiéři během schůzky také diskutovali o podobě přerozdělování finančních prostředků v rámci evropského Recovery fondu. V tomto případě je Babiš zdrženlivý a odmítá především kritéria přerozdělování, kdy je jedním z nich faktor nezaměstnanosti v uplynulých letech. „Začali jsme o tom diskutovat už včera, bylo to poprvé, kdy jsme si vyjasňovali ty pozice, je tam zatím spousta nejasností ze strany Evropské komise, nejsem sám, kdo má v Evropě vůči tomu výhrady. Kritéria Recovery fund jsou šité na míru zemím, které nebyly tak zodpovědné jako my a nemá to s dopadem koronaviru nic společného,“ shrnul Babiš s tím, že nejen s Matovičem, ale i dalšími premiéry zemí V4 budou celou věc projednávat 11. června v Lednici, kde se bude poprvé po koronaviru konat fyzický summit premiérů V4. Tam se bude ještě více diskutovat také nadcházející summit Evropské rady naplánovaný na 19. 6. 2020. „Předpokládám, že cílem bude dosáhnout společného stanoviska. Z pohledu Slovenské republiky jsou ta pravidla shovívavější, ale respektujeme, že výsledek není moc ve prospěch Česka a Maďarska. Ale o tom bude právě to nadcházející setkání,“ uzavřel Matovič.