Po nových obchvatech Velkého Beranova a Nového Veselí se řidiči projedou už letos!

Most na novém obchvatu Velkého Beranova. Foto: Kraj Vysočina

JIHLAVSKO, ŽĎÁRSKO – Postup prací na obchvatech Nového Veselí a Velkého Beranova pokračuje podle stanoveného harmonogramu prací, a tak to vypadá, že už v listopadu se po nich projedou první řidiči.

„Práce na obchvatu Velkého Beranova jsou sice nyní v časovém skluzu cca deset dní způsobeném omezeními v době nouzového stavu, zhotovitel stavby se však intenzivně snaží toto zpoždění eliminovat, případně zcela dohnat,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Přes čtyři kilometry dlouhý obchvat Velkého Beranova zahrnuje pět nových mostů a jeden rekonstruovaný, novou opěrnou zeď, protihlukovou stěnu a okružní křižovatku, na kterou se napojí silnice II/602 a II/353. Nové napojení v lokalitě Nové Domky si navíc vyžádá úpravu hráze obecního rybníka. Práce za přibližně 800 milionů korun, z nichž 535 milionů pokryje evropská dotace, odstartovaly v březnu 2019. I přesto, že první auta se na obchvat dostanou už letos v listopadu, dokončovací práce budou pokračovat ještě několik dalších měsíců. „. Na podzim proběhne demontáž mostního provizoria po převedení dopravy na čerstvě vybudovaný souběžný most v trase obchvatu a provizorním napojení na stávající II/602 v kopci před Novými Domky. Dokončovací práce budou pokračovat až do června příštího roku,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

Část obchvatu Nového Veselí. Foto: Kraj Vysočina

To přibližně pětikilometrový obchvat Nového Veselí mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou roste od jara 2019 na zelené louce. „Nyní probíhá v části trasy pokládka asfaltových vrstev a betonových žlabů pro odvodnění komunikace, od poloviny července pak budou zahájeny stavební práce na obou napojeních obchvatu,“ upřesnila Jitka Svatošová.
Zatímco na začátku úseku před obcí Budeč (směr Žďár nad Sázavou) budou jezdit auta obousměrně po provizorní panelové silnici, na konci úseku (směr Bohdalov) musí řidiči počítat s úplnou uzavírkou silnice II/353 a s objízdnou trasou přes Březí nad Oslavou a Pokojov.
Stavba za přibližně 351 milionů korun, včetně 270milionové evropské dotace, zahrnuje jeden most přes řeku Oslavu nedaleko okružní křižovatky.