Jak bude letos na Medarda?

OLOMOUCKÝ KRAJ – Proč je 8. červen, na který připadá svátek svatého Medarda, tolik spojovaný s počasím? Na svém vrcholu je totiž podle meteorologa Miloše Dvořáka takzvaná medardovská cirkulace. Jaké počasí by tedy podle meteorologů zítra, to je 8. června, mělo panovat v Olomouckém kraji?

Podle meteorologa Jana Šrámka by letošní Medard měl být na celém území naší republiky spíše deštivý. V Olomouckém kraji by podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo být v noci z neděle na pondělí většinou zataženo, na většině území s deštěm nebo přeháňkami, zpočátku ojediněle i bouřkami. Nejvyšší teploty 14 až 11°C, slabý proměnlivý vítr. Zítra by pak mělo být zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. K večeru by měly srážky ustávat. Nejvyšší denní teploty se mají vyšplhat na 14 až 18 °C. Foukat bude mírný severní až severozápadní vítr.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Pro medardovské deště jsou podle meteorologů rozhodující tlakové a teplotní podmínky nad Atlantickým oceánem a evropským subkontinentem. „Na jaře a na počátku léta se nad rychle prohřívající pevninou tlak vzduchu snižuje a nad chladnějším oceánem zvyšuje. A tato nerovnováha se pak postupně musí vyrovnávat vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od moře,” vysvětluje Miloš Dvořák. “Čtyřicítka v úsloví o Medardově kápi obrazně naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do července a v opačném případě bývá evropský letní takzvaný monzun méně výrazný a kratší. Nebo dokonce může také chybět,” uzavírá meteorolog Miloš Dvořák.

A co víme o osobnosti Medarda? Narodil se v druhé půlce 5. století do francouzské šlechtické rodiny. Život zasvětil víře. Byl velmi oblíbený kněz, později se stal biskupem a tento úřad zastával do své smrti, jejíž datum se různí.  Svatý Medard je vyobrazován s velkým orlem nad hlavou. Říkalo se, že se jako malý chlapec octnul v silné bouřce uprostřed polí a před promoknutím jej zachránil orel, který se snesl z oblohy, rozevřel křídla a malého chlapce pod nimi ukryl.