KORONAVIRUS: Nechceme jít s kanonem na vrabce – Hamáček navrhuje ukotvit „stav nebezpečí“. Vláda pak jednala o ekonomických opatřeních

Zdroj: online vysílání

Česko – Vláda dnes zasedla, aby projednala četná ekonomická opatření související s koronavirem, tématem byl také schodek státního rozpočtu. Ministr vnitra Jan Hamáček pak dopoledne představil svůj návrh novely ústavního zákona, který by do české legislativy doplnil tzv. stav nebezpečí.

Omezení volného pohybu, povolání mediků, centrální nákup zdravotnických pomůcek – to vše je možné v rámci nouzového stavu. Ten je však poměrně radikálním řešením např. v případech, kdy daný problém skutečně nevyžaduje přímo celkové zastavení života v zemi. Proto se šéf resortu vnitra rozhodl se svým týmem připravit novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Ten by měl nově zahrnout také tzv. stav nebezpečí, který by mohla vyhlásit vláda (doposud tuto kompetenci mají jen kraje).

„Jde o to nejít s kanonem na vrabce, nouzový stav je skutečně nouzové řešení, doposud jsme ale neměli žádný mezistupeň. Stav nebezpečí bude vhodný např. pro pandemii sucha nebo kyber útoky, vláda ale nebude moci omezovat právo lidí na stávku,“ shrnul Hamáček, který by zároveň chtěl, aby byl zákon hotov ještě během letošního léta. To je však podle opozice, která má vůči návrhu již výhrady, velmi optimistický plán. „Je to ústavní zákon, musí jej schválit obě komory parlamentu, je třeba vést o něm diskusi,“ uvedl Tomáš Czernin (TOP 09). Ten také poukázal na poměrně chaotický postup při prvním ustavení krizového štábu a obsazení postu jeho šéfa neodpovídající stanovám. „Podobné nouzové legislativy by také nemělo být využíváno k tomu, aby byly schvalovány zákony, které s nouzovým stavem nemají žádné dočinění,“ uzavřel.

Aktuálně ústavní zákon obsahuje jen nouzový stav, válečný stav a ohrožení státu. Jediný rozdíl mezi novým stavem nebezpečí a nouzovým stavem bude v omezování práv, ve stavu nebezpečí nebude možné omezit právo na stávku. Všechna další omezení práv tak zůstávají, jde vlastně o mírnější variantu stavu nouze. Jak upozorňuje opozice, je vymezení příliš obecné a je třeba zajistit, aby v rámci stavu nebezpečí nebylo možné libovolně rozhodovat o životech českých občanů. Piráti tak např. upozornili, že nechtějí, aby bylo možné jen tak uzavírat obchody. Předseda SPD, Tomio Okamura, pak přímo uvedl, že chce do novely ukotvit také ustanovení o kompenzacích.

Schodek 500 miliard

Odpoledne pak vláda jednala o množství rozličných ekonomických opatření, kabinet mj. schválil novelu zákona o státním rozpočtu, který nově počítá se schodkem 500 miliard (původně bylo uvažováno o částce o 200 miliard nižší). „Bavili jsme se čistě o ekonomických záležitostech, předcházelo tomu koaliční jednání – šlo nám o to, abychom se proinvestovali z krize,“ uvedl premiér Andrej Babiš. Ten také uvedl, že vláda na podporu firem, podnikatelů a zaměstnanců přerozdělila téměř 70 miliard korun. Ačkoliv různé podpůrné programy budou pokračovat i nadále, ministryně financí zároveň oznámila, že výplata kompenzačních bonusů pro OSVČ a malá s. r. o. byla k 8. červnu ukončena.

Vláda se má nyní v plánu zaměřit na obnovu života ve všech sférách – a to včetně turismu, který koronavirová krize významně zasáhla. Za tímto účelem bude např. spuštěn projekt Dovolená v Česku, který se v první fázi zaměří na lázeňství. Pro obce a podnikatele pak bude určen Národní program cestovního ruchu v regionech.