Zneužití bankovní karty při on-line platbách. Tipy, které nás mohou zachránit

Ilustrační foto

Všichni vědí o tom, že platební karty bývají oblíbeným terčem podvodných útoků. Přesto mnohdy podceňujeme jejich důkladné zabezpečení, a to díky vlastní neznalosti. Často si totiž myslíme, že učiníme opatrnosti zadost, když si PIN karty nenapíšeme přímo na kartu, ale odděleně, případně si ho zvládneme zapamatovat. Jenže toto je zoufale málo.

Kartu nikomu nedávejte ani neukazujte

Způsobů, kdy hrozí reálné zneužití karty, existuje celá řada. Jedním z nich je platba na internetu. Aby se podvodník dostal k vašemu účtu, často nemusí mít vaši kartu ani fyzicky u sebe. Stačí mu získat základní údaje o kartě – její číslo, datum platnosti a CVC/CVV (zpravidla trojmístný kód v bílém poli na rubu karty vedle vašeho podpisu). Tyto údaje totiž bohatě stačí k vykonání nezabezpečené platby. Proto svou kartu nedávejte nikdy z ruky a ani nedávejte nikomu šanci si ji vyfotit nebo opsat potřebné údaje.

Aktivujte si placení s nejvyšší ochranou bezpečnosti

V současnosti se používá tzv. služba 3D Secure, což je způsob placení na internetu poskytující nejvyšší možnou ochranu. Většina bank ji standardně nabízí ke svým platebním kartám určeným k internetovým platbám. (Zpravidla je tato služba již aktivovaná, ale pozor na to, abyste si ji sami nevypnuli.) Jde o to, že kromě výše uvedených údajů vaší karty musíte u platby zadat také kód, který vám zašle vaše banka formou SMS zprávy na váš mobil. Existují také další možnosti autorizace, např. pokud používáte Smart banku, můžete k verifikaci platby použít otisk svého prstu nebo rozpoznání obličeje. Díky těmto opatřením výrazně klesá možnost toho, že s vaší kartou zaplatí někdo jiný než vy, ledaže by vám s údaji na kartě odcizil také váš mobil. Pokud ho však budete mít uzamčený, je to pro zloděje opět další překážka.

Vypněte si platby na internetu a MO/TO transakce

Dalším velmi dobrým krokem v zabezpečení vašeho účtu je vypnout si platby na internetu. Toto uděláte přes mobilní aplikaci nebo v internetovém bankovnictví. Zároveň si vypněte také MO/TO transakce. Obě možnosti totiž bývají ve standardním nastavení často aktivovány. Opětovně je povolte pouze ve chvíli, kdy potřebujete provést platbu on-line, např. zaplatit v e-shopu, a pak zase vypněte. Spousta lidí neví, že tato možnost existuje, zároveň jim zkratka MO/TO nic neříká. O co tedy jde? Jedná se o transakce na dálku, např. telefonicky nebo e-mailem, typicky při rezervaci hotelu nebo platbách u sázkových kanceláří. K těmto platbám stačí totiž zadat pouze číslo karty, datum platnosti a CVC/CVV kód, a to bez dalšího zabezpečení.

Nastavte si minimální nebo nulový limit

Pro maximální jistotu bezpečnosti si můžete pro MO/TO transakce nastavit jen minimální limit nebo přímo nulový, který pak navýšíte. Zde je dobré si zjistit, jestli navýšení limitu můžete provést sami ve svém internetovém bankovnictví či Smart bance, nebo jestli kvůli toho musíte kontaktovat, např. telefonicky, svou banku. Snížení limitu zpravidla provedete sami bez problémů. Rozumnou výši limitu, tedy ne příliš vysokou, je vhodné nastavit i pro internetové platby obecně (pokud je bankovní aplikace rozlišuje).

Kde a jak si vše nastavit?

Nastavení je naprosto jednoduché, a to i pro úplného laika. Je jen velkou škodou, že právě na možnosti vypnutí internetových plateb a MO/TO transakcí vás mnohdy neupozorní na pobočce, když si osobně zřizujete platební kartu.

Každá banka nabízí ve svém on-line bankovnictví trochu jiné uživatelské prostředí. Například v Moneta Money Bank zvolíte v hlavní nabídce záložku Karty, pak Informace o kartě a dostanete se k položkám Limit pro výběr z bankomatu, Limit pro platbu u obchodníka, Limit pro platbu na internetu a dále zmíněné Povolení internetových transakcí, 3D Secure a Povolení MO/TO transakcí.