KORONAVIRUS: NKÚ šetří nákup ochranných prostředků v době koronakrize

Zdroj: Pixabay

Česko – Rozdílné ceny (i v řádech stovek) rozličných ochranných pomůcek, které byly v době koronavirové epidemie v Česku prakticky nedostatkovým zbožím, jsou předmětem (nejen) politických diskusí již delší dobu. Adekvátnost nákupů tak již prošetřuje Národní kontrolní úřad.

„Je samozřejmě velké téma debat, zda stát postupoval správně a nakupoval prostředky za odpovídající ceny, a je to téma, které hýbe veřejností. My máme v současné době zahájenou kontrolu, začali jsme na ministerstvu zdravotnicí, na ministerstvu vnitra a také na správě státních hmotných rezerv. V zásadě teď probíhá sběr informací, zákon nám ukládá zjistit stav a doložit jej,“ uvedl Miloslav Kala, předseda NKÚ.  Z předběžných analýz pak plyne, že stát za ochranné pomůcky utratil cca 11 miliard, přičemž byl zaznamenán např. až dvacetinásobný rozdíl v cenách respirátorů. I s ohledem na to, že svou roli samozřejmě hraje i to, v jakém období a také v jakém množství byly respirátory nakoupeny, NKÚ pracuje s řadou posuzovacích aspektů. Primárně tedy nejde jen o cenu, ale také o kvalitu, způsob distribuce apod.

Podle ministra zdravotnictví však všechny realizované nákupy proběhly korektně. „V tu dobu nebyla nabídka, my jsme museli hned v počátku epidemie zajistit respirátory pro infekční kliniky nemocnic. Ty ceny se měnily prakticky ze dne na den. Často jsme se museli rozhodovat v řádu minut, kdybychom tu objednávku neučili, to zboží by prostě nebylo. Zjišťovali jsme daňové nedoplatky, insolvence. Ale platili jsme až po dodání,“ shrnul Adam Vojtěch.

Podle předsedy Pirátské strany, Ivana Bartoše, by pak celá koronavirová krize mohla posloužit k určitému poučení se. „Když se dělají obchody za miliardy korun, navíc takových prostředků, které mají chránit, je třeba to kontrolovat. Zkontrolovat původ, zdroje. Jistě, z NKÚ vyjde závěr a pak jej budou interpretovat úzkému kruhu lidí. Jinak to ale opět bude vláda, která bude vykládat, co si o té analýze myslet. Stejná čísla lze totiž interpretovat různě,“ upřesnil Bartoš.

Kontrola NKÚ již byla zahájena k 1. červnu a jak doplnil Miloslav Kala, jejím předmětem bude analýza toho, jaké měla Český republika zásoby prostředků ve hmotných rezervách, jaké zásoby měly nemocnice, hygienické stanice. „Těch otázek je spousta. Předpokládáme, že výsledek kontroly bychom mohli mít k dispozici v listopadu tohoto roku,“ shrnul Kala s tím, že věří, že již oznámení, že nákupy ochranných pomůcek NKÚ sleduje, vedlo k tomu, že celá řada smluv se nenaplnila nebo byla vypovězena. „Víme, že ministr zdravotnictví zahájit interní audit. Již jen dopadem toho oznámení, že dané oblasti věnujeme pozornost, dle mého názoru bylo, že jednotlivé resorty tomu začaly věnovat pozornost,“ uzavřel.

Co se týká konkrétních dopadů výsledků šetření auditu NKÚ, v případě mírných pochybní může být doporučeno např. zakročení na jednotlivých ministerstvech, třeba personální obměnu. Budou-li zjištěna závažnější pochybená, může dojít i k oznámení finančním úřadům, v krajním případě pak trestnímu oznámení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak také uvedl, že „pokud by se ukázalo, že při nákupech docházelo k nějakým machinacím, a měl-li bych vyvodit odpovědnost, tak bych ji vyvodil – a podle závažnosti nálezů bych pravděpodobně složil svou funkci, ale počkejme na ta zjištění,“ uzavřel.