Lidé mohou darovat krev i v Táboře. Vzniklo zde nové odběrové centrum

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

TÁBOR – Dárci krve z Tábora a jeho okolí už nebudou muset od nynějška dojíždět do transfúzních stanic v okolních městech. Na táborském Sídlišti nad Lužnicí totiž bylo dnes slavnostně otevřeno nové odběrové centrum. Dárci jej budou moci prozatím využívat každý čtvrtek.

Odběrové centrum vzniklo úpravou prostor v přízemí polikliniky v ulici Světlogorská na Sídlišti nad Lužnicí. Jak uvedl ředitel Nemocnice Tábor Ivo Houška, odběrové centrum se „pod křídla“ nemocnice vrací po osmadvaceti letech.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Stavební úpravy a veškeré vybavení přišlo na 9,4 milionů korun. Zahájení byli mimo jiné přítomni starosta Tábora Štěpán Pavlík, ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová, předsedkyně představenstva holdingu Jihočeských nemocnic Zuzana Roithová a hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, kterou otevření centra velmi potěšilo. „Vnímám to jako velký krok ke komfortu pro dárce krve z Táborska,“ uvedla.

Vedoucí lékařka odběrového centra Stanislava Vaštová sdělila, že dárci už nebudou muset dojíždět do transfúzních zařízení v okolních městech. „Naším přáním je, aby se k nám dárci rádi vraceli. Chceme tu vytvořit příjemné prostředí a zajistit dostatek krve a krevních derivátů pro pacienty,“ uvedl Stanislava Vaštová.

Odběrové centrum bude prozatím otevřené každý čtvrtek. To znamená, že prvním dnem provozu bude 11. červen 2020. Nahlášeno je prvních 35 dárců, centrum kapacitně za den zvládne 60 odběrů. Pomáhat tu budou pracovnice Českého červeného kříže. Odběry krve budou prováděny od 7:00 do 10:00 a od 12:00 do cca 15:15 hodin. Zájemci se mohou registrovat buď na webových stránkách táborské nemocnice, na telefonu 770 169 347 nebo na emailové adrese darujkrev@nemta.cz.