Nenechte si ujít návštěvu jedné z pěti unikátních jeskyní, které máme v Olomouckém kraji

OLOMOUCKÝ KRAJ – Po nucené více než dvouměsíční pauze otevřely od 25. května jeskyně provozované Správou jeskyní (SJ) ČR. V rámci dnešních pravidelných tipů, kam vyrazit o víkendu, vám přinášíme přehled jeskyní, které můžete navštívit v Olomouckém kraji. Každá z jeskyní je svým způsobem unikátní, přečtěte si bližší popis v našem článku.

Návštěvníci můžou na prohlídku jeskyní pouze s rouškou, u vstupu v pokladnách je připravena dezinfekce rukou. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy 2 metry (kromě rodin) a užším prostorům v některých jeskyních je v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen. Novinkou letošní sezony je možnost koupit si na oficiálním webu Správy jeskyní ČR www.caves.cz elektronickou vstupenku. „Návštěvníkům tak chceme nabídnout možnost dalšího způsobu nákupu vstupenek, aby už k jeskyni jeli s tím, že mají prohlídku garantovanou,“ říká ředitel SJ ČR Lubomír Přibyl. K jeskyni pak musíte dorazit s dostatečným předstihem, při nestihnutí času zarezervované prohlídky eVstupenky bez náhrady propadají. Dva a půl měsíce bez návštěvníků a příjmu ze vstupného mnohé jeskyně využily například k údržbě a čištění vnitřních prostor. SJ ČR se věnuje i modernizaci zázemí pro návštěvníky. V jesenické Jeskyni na Špičáku se srdcovými chodbami začala za provozu rekonstrukce prvorepublikové turistické chaty-pokladny a výstavba nového sociálního zařízení.

OLOMOUCKO

Mladečské jeskyně se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Z Litovle zamiřte na Mladeč. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mladečské jeskyně jsou největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného rituálu. V jeskyních jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Otevřeno je od 9 do 16:30 hodin, skupiny nad 15 osob si musejí zarezervovat konkrétní čas, pro jednotlivce je vstup v otevírací době volný. eVstupenky můžete koupit zde.

Javoříčské jeskyně leží asi jen 12 kilometrů od Mladečských jeskyní. Z Litovle zamiřte na Javoříčko. Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. Otevřeno je od 9 do 17 hodin, skupinám nad 15 osob se doporučuje rezervovat konkrétní čas. eVstupenky můžete koupit zde.

PŘEROVSKO

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14,5 °C. Byly objeveny na přelomu let 1912/13 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší zatopená propast světa a nejhlubší propast ČR, Hranická propast. Otevřeno je od 9 do 16 hodin, rezervaci prohlídky pro skupiny nad 10 osob je potřeba provést telefonicky. eVstupenky můžete koupit zde.

JESENICKO

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, to je krystalického vápence. Najdete je nedaleko od Lipové – lázní na Jesenicku. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Celková délka jeskynního systému je asi 1870 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7-8 °C, vlhkost ovzduší 99 procent. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka). Otevřeno je od 9 do 16 hodin, rezervace pro skupiny nad 15 osob je nutná. Jednotlivci, kteří přijdou v otevírací době, rezervaci nepotřebují. eVstupenky můžete koupit zde.

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Najdete ji, když se vydáte z Jeseníku směrem na Písečnou. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskynikonečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil. 220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.  Provozní podmínky jeskyně bohužel neumožňují vstup s dětským kočárkem, ani se psy. Otevřeno je od 9 do 15:30 hodin, rezervace pro skupiny nad 15 osob je možno učinit telefonicky. . eVstupenky můžete koupit zde.