Meteorologové zvýšili výstrahu. Bouřky budou ještě silnější, hrozí i povodně

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové před víkendem varovali před bouřkami, které zasáhnou celou Českou republiku. Během soboty varování zpřísnili. Očekávat můžeme velmi silné bouřky s kroupami a přívalovými srážkami, které mohou způsobit povodně.

Původní výstraha pro sobotu počítala se silnými bouřkami. Nové varování pro Zlínský kraj se zvýšilo na vysoký stupeň nebezpečí a platit bude až do sobotní půlnoci. „Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 50 mm a kroupami,“ stojí v aktuální výstraze.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ještě intenzivněji by na nás měly bouřky udeřit v neděli. Varování s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělní desáté dopoledne do desáté večer. „Očekává se výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 60 mm a kroupami. V opakovaných bouřkách může napršet v součtu i kolem 80 mm,“ varují odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přívalový déšť může rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit podchody, podjezdy, sklepy nebo podemlet silnice. „Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty,“ doporučují meteorologové.

Až do pondělní šesté hodiny ráno vyhlásili meteorologové pro Zlínský kraj povodňovou bdělost. „Z důvodu předpovídaných přívalových srážek očekáváme v zasažených oblastech prudké přechodné vzestupy hladin zejména menších toků až k úrovni prvního stupně povodňové aktivity,“ informovali odborníci.