Malý hrdina Adam zachránil životy kamaráda a jeho maminky

zdroj: ZZS JMK

BRNO-VENKOV – Osmiletý Adam ze Svatoslavi zachraňoval jako účastník těžké autonehody u Deblína životy ostatních cestujících z auta. V úterý dopoledne mu záchranáři a společně s hasiči na jejich tišnovské stanici blahopřáli a poděkovali za statečnost a duchaplný přístup.

Sám chlapec skromně řekl: „Věděl jsem, že nemůžu zůstat sedět v autě, že musím sehnat pomoc. Měl jsem strach o kamaráda a jeho maminku.“ Nehoda se stala před dvěma týdny ráno po dešti. Auto vyjelo mimo silnici mezi Velkou Bíteší a Deblínem a skončilo v lese. Ve voze seděla mladá řidička a dva školáci. Jediný Adam byl po nehodě schopen opustit vozidlo. Svůj mobil nemohl najít, proto neváhal a vydal se pro pomoc. Znamenalo to jít v dešti pouze s jednou botou přes maliní a ostružiní zpět k silnici. Situaci popsala paní Kristýna, která s manželem projížděla kolem nehody. „V lese za Deblínem si manžel všiml nečistot nebo stop na silnici, a myslím, že tak po 200 metrech jsme viděli u silnice Adama, jak se úporně snaží nás zastavit. Stál na kraji silnice a mával. Zastavili jsme. Vyběhla jsem z auta, zeptala se, co se stalo. Řekl, že měli autonehodu. Posadila jsem ho do auta. Hned hlásil, že je tam kamarád s maminkou a že dostali smyk a auto se i převracelo, hned jsme volali záchranné složky.“ Zastavil i řidič dodávky a společně se všichni vydali zpět k havarovanému vozu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Operátoři záchranářů vyslali na místo čtyři prostředky včetně letecké záchranné služby. Na místo dorazila policie a hasiči. Zdravotníci ošetřili oba chlapce a mladou ženu. „Adam si pohmoždil záda a pánev, po ošetření byl převezen do Dětské nemocnice na chirurgické oddělení. Hůř na tom byl jeho kamarád. Bylo nutné zajistit jeho dýchací cesty a napojit ho na řízenou ventilaci. Podali jsme léky a zafixovali jej do vakuové matrace. S podezřením na těžké zranění jsme pak chlapce převezli na ARO Dětské nemocnice v Brně. Mnohočetná těžká poranění utrpěla mladá řidička, zaintubovaná a na řízené ventilaci byla ve vážném stavu letecky transportována k další péči do Fakultní nemocnice Brno,“ popsala zásah mluvčí záchranářů Michale Bothová.

Jak vysvětlil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška, chlapec má jejich velký obdiv, protože v mimořádně těžké situaci při vážné dopravní nehodě odolal vlastnímu strachu a postupoval s chladnou hlavou. „Čas od času se setkáváme s lidmi, kteří jsou v pravou chvíli na pravém místě a navíc dokáží udělat to správné rozhodnutí. Málokdy se však jedná o osmiletého chlapce. Pozvat jej proto na naši stanici a zprostředkovat setkání s hasiči i záchranáři, kteří na místě zasahovali, bylo to nejmenší, co jsme mohli udělat,“ dodal Mikoška. Adama přišel ocenit také František Woppat, starosta Svatoslavi, kde malý hrdina se svou rodinu bydlí. „To, co Adam udělal, je skutečně mimořádné. Ale je to jasný důkaz toho, že děti už v útlém věku dokážou pomoci. Například vyhledat a přivést k místu události někoho dospělého, zavolat na linku 155 a snažit se pacienta do příjezdu sanitky uklidnit. Náš malý hrdina byl velmi statečný a jsem ráda, že se s ním dnes moji kolegové mohli setkat. I já mu blahopřeji a za tak skvělý výkon děkuji. Třeba takto šikovný kluk jednou rozšíří naše řady,“ řekla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.