O víkendu si můžete udělat výlet na kole nebo vyrazit do přírody pěšky

OLOMOUCKÝ KRAJ – Dnešní tipy pro nadcházející víkend osloví za jména ty, kteří svůj čas rádi tráví aktivním způsobem. V každém okrese Olomouckého kraje jsme pro vás vybrali jednu akci sportovního charakteru, do které se může zapojit veřejnost. Některé akce jsou určeny hlavně pro rodiny s dětmi, některé přijdou k chuti zejména náročným cykloturistům. Můžeme jen doufat, že o víkendu bude všem pohybuchtivým zájemcům přát počasí.

OLOMOUCKO

Akce s názvem Memoriál Rudolfa Wanzla, která potěší zejména cykloturisty, je připravena na sobotu 20. června. Sraz všecah účastníků je od 8.30 do 9.00 hodin na Střelnici Jívová. Zde bude provedena prezentace účastníků cyklovýletu a bude podáváno malé občerstvení. Vlastní výlet začíná v 9.15 hodin. Ukončení všech tras je opět na Střelnici. Od 11.00 hod. bude probíhat doprovodný program. Po návratu, všichni účastníci, obdrží zdarma občerstvení. Připraveny jsou 3 trasy – 4, 22 a 50 kilometrů, které jsou podle náročnosti určeny jak pro rodiče s dětmi, začátečníky, tak i pro náročné cykloturisty. Celý memoriál je koncipován jako výlet pro všechny věkové kategorie. Cyklotrasa je vedena po krajských a účelových komunikacích za plného provozu a na vlastní riziko všech účastníků. Na nejdelší trase pojede doprovodné vozidlo – hasiči z Moravského Berouna.
Memoriál Rudolfa Wanzla je pojmenován po rodákovi z obce Jívová. Pan Rudolf Wanzl bydlel v Jívové do konce druhé světové války. Poté byl společně s rodiči odsunut do bavorského Leipheimu, kde rodina začíná budovat svoji firmu. I zde využili Wanzlovi svou zručnost a dobré nápady. Rodinný podnik stál od začátku u zrodu prvních samoobsluh v poválečném Německu. Už v roce 1948 dodává firma první nákupní vozíky i první nákupní košíky a přispívá tím k nebývalému rozvoji samoobslužného prodeje na evropském kontinentu. V roce 1950 patentuje stohovatelný nákupní vozík, jehož konstrukční řešení slouží dodnes a ztěží bude kdy překonáno. Rudolf Wanzl nikdy nezapomněl na svoje „jívovské kořeny“. Proto se po pádu železné opony symbolicky vrací v roce 1991 zpátky do rodné vlasti a zakládá společně s Ing. Janem Zajícem zastoupení firmy v České republice a následně i na Slovensku a velmi aktivně se podílí na budování závodu v Hněvotíně.

PROSTĚJOVSKO

Z Prostějova se můžete v sobotu 20. června vydat na putování se Studánkovou vílou za studánkami v okolí Seloutek. Vycházka je určena především pro rodiny s dětmi. Se Studánkovou vílou se vydáte po polních a lesních cestách a budete hledat a čistit studánky vlesích nad Seloutkami. Cestou vás budou čekat hravé aktivity i hledání pokladu. Sraz je ráno na autobusové zastávce v Seloutkách v 9:40 hodin, vhodný autobus jede z Prostějova v 9 20 hodin ze zastávky číslo 12. Vycházka končí zase v Seloutkách, autobus do Prostějova jede ve 13:35 hodin. Délka trasy je 4-5 kilometrů. Akci pořádá Ekocentrum Iris Prostějov.

PŘEROVSKO

Pěkný cyklovýlet si můžete udělat i tehdy, pokud bydlíte v blízkosti Hranic. Z Ústí, Hranic a Hustopečí nad Bečvou se můžete v neděli 21. června nechat cyklobusem zavézt na Bumbálku, Horní Bečvu nebo do Rožnova pod Radhoštěm. Odjezdy cyklobusu jsou v 8 hodin z Ústí (hřiště), 8:30 hodin z Hranic (Šromotovo náměstí) a v 8:45 hodin z Hustopečí nad Bečvou (rozcestí). Je potřeba se dostavit minimálně 15 minut před odjezdem cyklobusu. Poplatek za osobu a kolo je 130 až 150 korun, za elektrokolokolo je příplatek 30 korun. Závazně přihlásit se můžete v Informačním centru v Hranicích. Akci pořádá TJ Sokol Ústí.

 ŠUMPERSKO

23. ročník již tradičního turistického výletu na kolech a koloběžkách s pravidelnými zastávkami na dobré jídlo a pití Hanušovická 50 se koná v sobotu 20. června. Start i cíl je nově v areálu firmy KOSTKA s.r.o. v Hanušovicích, začíná se v 8 hodin, volný start je pak v 10 hodin. Startovné je zdarma. Trasu lze absolvovat na libovolném jízdním bezmotorovém prostředku – na kolech, na koloběžkách, na bruslích a podobně. Trasa: Hanušovice – Králíky – Motorest Kocanda – Olšany – Ruda nad Moravou – Hanušovice (asi 55 kilometrů). Předpokládaný čas dojezdu je ve 14 až 15 hodin. Občerstvení po dojezdu je zajištěno. Akce nemá charakter závodu, nýbrž pohodového výletu. Akce je organizována za plného silničního provozu. Doporučuje se použít ochranou přilbu (do 18 let je přilba povinná!). Všichni účastníci startují na vlastní nebezpečí.

JESENICKO

Na Branný den v Branné na Jesenicku vás zve Klub vojenské historie Olomouc. Akce se uskuteční v sobotu 20. června v 10 hodin. Na akci se dostanete autem po silnici z Branné do Ostružné, odbočíte na odbočce do Penzionu na Hájovně nebo pěšky či na kole po turistické značce z Branné na Ostružnou, zde se nachází řopík (bunkr) u samoty Splav. Akce je určena pro rodiny s dětmi i pro zájemce, kteří si chtějí porovnat své síly v netradičních soutěžích. Občerstvení je zajištěno. Součástí je i komentovaná prohlídka plně vybaveného bunkru – řopíku.