VIDEO: Hasiči nacvičovali plnění bambivaku a letadla

zdroj: HZS JMK

BRNO-VENKOV – Tři desítky hasičů strávily sobotní dopoledne na letišti v Borovníku. Čas věnovaly výcviku v plnění hasícího vaku zavěšeného pod vrtulníkem a napouštění vody do hasicího letadla.

Výcviku se zúčastnily čtyři dobrovolné a jedna profesionální jednotka hasičů.  Po úvodním proškolení začal praktický výcvik. Hasicí vak pod vrtulníkem Letecké služby policie se využívá zejména při rozsáhlých požárech porostů a při požárech v nepřístupném terénu. Vrtulník operuje po celé Moravě. S policejní posádkou vrtulníku letí také dva hasiči – letečtí záchranáři. Jeden pod vrtulníkem spolupracuje při plnění hasícího vaku. Druhý dostal během výcviku GPS lokátor a odebral se do nedalekého lesa. „Poprvé jsme si tak vyzkoušeli navádění vrtulníku na konkrétní místo shozu pomocí GPS lokátoru leteckého záchranáře. Všechny takto provedené shozy byly naprosto přesné a ukázalo se, že tímto způsobem lze vrtulník efektivně navést na místo, kde jednotky na požářišti akutně potřebují vodu,” uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Druhou částí výcviku bylo plnění letounu Antonov An-2, který přiletěl z Vysočiny. Letoun má větší zásobu hasební vody než bambivak, ale také větší nároky na přistávací plochu a delší intervaly mezi jednotlivými shozy. Obě metody jsou však při rozsáhlých požárech lesů velkými pomocníky při jejich zdolávání.