Na kraj se ženou extrémní srážky. Meteorologové varují před povodněmi

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové dnes upřesnili výstrahu před bouřkami, které měly ze čtvrtka na pátek zasáhnout většinu republiky. Přívalové deště budou ještě silnější, pro severovýchod kraje vydali nejvyšší stupeň výstrahy. Kvůli intenzivním srážkám hrozí i povodně.

Od dnešního dne až do páteční šesté hodiny večer platí pro většinu kraje výstraha před velmi vydatnými srážkami. Napršet by mělo 40 milimetrů za 6 hodin nebo nad 60 milimetrů za 24 hodin.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro Valašskomeziříčsko a Rožnovsko byl vydán nejvyšší stupeň výstrahy. Extrémní srážky přinesou vydatný déšť s úhrny nad 50 milimetrů za 6 hodin nebo nad 80 milimetrů za 24 hodin.

Až do úterý vyhlásili meteorologové povodňovou bdělost pro celé území Zlínského kraje. „Vzhledem k nasycení povodí z předchozích srážek může dojít k překročení 1. stupně povodňové aktivity. Nelze vyloučit i lokální krátkodobé překročení 2. stupně povodňové aktivity,“ varují odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové varují před zvýšeným odtokem vody z krajiny, průtok vody přes komunikace a jejich zanesení unášeným bahnem. Řidiči by si měli dát také pozor na sníženou viditelnost při řízení a aquaplaning. „Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací,“ doporučují odborníci.

Deště se ale nezbavíme ani v sobotu. Podle předpovědi má být stále oblačno až zataženo, postupně se na většině území objeví přeháňky s ojedinělými bouřkami. Ty budou na severovýchodě četnější. Déšť se vrátí i v neděli, vyjasňovat se začne až v pondělí, kdy by se srážky měly objevit jen ojediněle.