Cestování v Brně bude zase o něco jednodušší. Lidé můžou od července platit kartou ve všech vozech

Zdroj: město Brno

BRNO – Od 1. července 2020 si můžou cestující díky druhé vlně zaplatit jízdu dopravním prostředek pomocí karty. Stačí, když při nástupu přiloží kartu k validátoru. Celý systém stál 65 milionů korun, část peněz pokryla dotace.

„Bezkontaktní nákup jízdenek přímo ve vozech je velkým krokem kupředu v modernizaci brněnské městské hromadné dopravy. Pro cestující bude znamenat větší pohodlí a méně starostí s nákupem jízdenky. Zároveň ale ponecháváme možnost koupi papírových jízdenek pro ty, kterým více vyhovuje tato varianta. I koronavirová krize ukázala, že jsou veškeré bezkontaktní služby nejen komfortnější, ale i bezpečnější a žádanější,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Do všech vozů hromadné dopravy podnik nainstaloval na 300 validátorů, které umožňují platbu kartou, mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Přitom platba je velmi jednoduchá. Stačí přiložit kartu, systém automaticky započítá hodinovou jízdenku za 25 korun. Pokud má cestující zájem o jízdenku za 15 korun, pípne si i při výstupu a systém jeho jízdu vyhodnotí a poté vybere nejvhodnější variantu. Jednorázové jízdenky využívá na 25 procent obyvatel, ročně dopravní podnik prodá 16 milionů jízdenek. Třetinu tvoří papírové například z trafik, třetinu z výdejních automatů a zbývající jsou SMS jízdenky. Už v roce 2017 spustil dopravní podnik bezkontaktní prodej jízdenek, v letošním roce jen doplnil zbývající vozy a je už dostupný pro všechny cestující.