Chrudim zřídila vlastní registr psů, usnadní dohledání jejich majitelů

CHRUDIM – Město Chrudim má nově vlastní registr psů. Systém pod názvem ČIPES přinese výhody, jako je rychlejší návrat psa k majiteli, nižší zátěž pro městskou policii i útulek a v neposlední řadě bude celý proces šetrnější vůči psům samotným. Majitelům psů z Chrudimi a blízkého okolí pak město nabízí možnost bezplatné registrace. Psi jsou registrováni na základě čísla čipu nebo tetování.

„Povinnost označovat psy mikročipem platí na území ČR od 1. ledna tohoto roku, legislativa však s povinným zápisem psů do jakéhokoli registru nepočítala. V ČR je pak provozováno hned několik soukromých databází a to přináší praktické problémy,“ říká starosta města František Pilný a vysvětluje: „Chrudimský registr dohledání majitele usnadní a zejména urychlí, naše městská policie bude mít do registru bezprostřední přístup.“

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Problém soukromých databází je ten, že celou proceduru navrácení psa majiteli značně prodlužuje a zpomaluje. Nejen kvůli ochraně osobních údajů nemáme do těchto registrů přímý přístup, ale jen zprostředkovaný. Po pracovní době, o víkendech či svátcích se velmi často k potřebným údajům nedostaneme vůbec,“ potvrzuje vrchní strážník Městské policie Chrudim Lukáš Dvořák.

„Zaběhnutý a městskou policií odchycený pes tak zbytečně putuje do útulku, úplně stejně zbytečně je stresován a strážníkům vše navíc přidělává práci ve chvíli, kdy mohou být zapotřebí jinde,“ říká starosta Pilný. Majitelé pak za psy také musí uhradit poplatek za přechodný pobyt v útulku.

Do Chrudimi se samozřejmě mohou zaběhnout i psi z okolních nejbližších obcí, do registru tak mohou zapsat svá zvířata i mimochrudimští. Přístup k databázi najdou majitelé psů ZDE, případně na internetových stránkách Městské policie Chrudim, na stránkách města a na webu Útulku Chrudim.

Ilustrační foto